Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Instalacja i konfiguracja IIS + PHP + Mysql
Offline
Tpk
Administrator


*******

Administratorzy
Liczba postów: 547
Liczba wątków: 226
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 11
Points: 236.65€
#1
Cześć! 
W tym poradniku pokaże wam instalacje i wstępna konfiguracje usług IIS.

Czym takim jest IIS(Internet Information Services)
Jeżeli korzystaliście kiedyś z programu Xampp stawiając na nim swoje pierwsze projekty na pewno wiecie czym jest Apache. Jest to serwer http dzięki któremu możecie uruchamiać swoje aplikacje napisane np. w PHP serwując użytkownikom swoje plik. Jeżeli przejrzeliście temat dokładnie to na pewno wiecie również o Nginx oraz Lighttpd które niejako stanowią główną konkurencje dla Apacha.
Istnieje jednak jeszcze coś takiego jak IIS czyli internetowe informacyjne usługi systemu Windows(jest to tak właściwie zbiór usług internetowych oferujący między innymi serwer http, ftp, smtp itd.). Nie są one tak popularne jak wymienione wcześniej ponieważ stanowią swój zamknięty system na którym piecze sprawuje tylko i wyłącznie Microsoft (w przeciwieństwie chociażby do Apache'a który jest projektem open-sourcowym). Tak czy inaczej istnieje coś takiego - działa i ma się całkiem dobrze, osoby które miały wcześniej styczność z Windows Server na pewno pracowały już z tego typu serwerem jednak ten poradnik jest dla kompletnie początkujących dlatego wyjaśnię tutaj wszystko krok po kroku.

Przed tym jednak zanim zacznę tłumaczyć jak co i gdzie działa wypadałoby dowiedzieć się w jaki sposób można pobrać i włączyć nasz lokalny serwer.
W tym celu przechodzimy do Panel'u Sterownia i wybieramy Programy i Funkcje  (w Win 8/10 proponuje korzystać z starego, prawy przycisk myszy na Start > Programy i Funkcje).
Z doku po lewej stronie wybieramy "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows" (będziemy do tego potrzebować praw administrator'a - przyznajemy je).
Naszym oczom ukaże się taki obraz:

[Obrazek: 20170311140305000000-1666.png]

Zaznaczamy odpowiednio:
Internetowe usługi informacyjne
Narzędzia zarządzania siecią Web
-> Konsola zarządzania usługami IIS
-> Narzędzia i skrypty zarządzania usługami IIS
☐☐ Serwer FTP (w zależności od potrzeb - ja go pominąłem)
Usługi WWW
 • Funkcja tworzenia aplikacji
  -> ASP.NET 4.6 / ASP.NET 3.5
  -> Filtry ISAPI-> Interfejs CGI (przyda się przy PHP)-> Rozszerzalność architektury ASP.NET 4.6 / ASP.NET 3.5-> Rozszerzenia ISAPI-> Strona serwera zawiera (obsługa STM,SHTM, SHTML)
 • Funkcje wydajnościowe
  -> Kompresja zawartości dynamicznej
  -> Kompresja zawartości statycznej
 • Kondycja i diagnostyka
 • Wspólne funkcje HTTP
  -> Błędy HTTP
  -> Dokument domyślny-> Przeglądanie katalogów (jeżeli chcemy listować zawartość w przypadku braku pliku domyślnego index[.php, .html itp] witryn)-> Przekierowywanie HTTP-> Zawartość statyczna
 • Zabezpieczenia
  -> Filtrowanie żądań
Oczywiście to tylko przykładowa konfiguracja i zawsze można wybrać tylko niezbędne dla nas moduły - w tym zakresie i tak zrobicie jak chcecie (powyżej przykład mojej).

Po zaznaczeniu wszystkich potrzebnych opcji zatwierdzamy i czekamy chwile aż instalator pobierze potrzebne pliki z serwerów M$.
Mając zainstalowane nasze upragnione IIS - uruchamiamy je odszukując w systemie "Menadżer Internetowych Usług Informacyjnych (IIS)":

[Obrazek: 20170311140749000000-6857.png]

No dobra serwer jest, jak widzimy po prawej stronie nawet działa - wpisując w tym momencie localhost w przeglądarce uzyskamy jedynie widok powitalny usługi ale nie o to nam chodzi - w końcu naszym celem jest uruchomienie własnego serwera z obsługa PHP/MYSQL.
Dlatego teraz wypadałoby dodać naszą stronę - zrobimy to rozwijając drzewo katalogów Nazwa-naszego-serwera > Witryny w lewym doku naciskając PPM oraz wybierając "Dodaj witrynę sieci Web":

[Obrazek: 20170311141047000000-3477.png]

Zostaniemy skierowani do kolejnego okna w którym wybieramy nazwę naszej strony, jej port, rodzaj, adres ip:

[Obrazek: 20170311141119000000-6509.png]

Tutaj zwracam uwagę, że jeżeli korzystacie również z zewnętrznego programu np. pokroju wspomnianego już nie raz Xamp'a zwróćcie proszę uwagę na port (tak aby nie był taki sam jak ten wprowadzony w IIS żeby się nie gryzły).
W moim przypadku np. Xampp (wł. Apache) jest postawiony na porcie 90 a IIS na 80(jeżeli nie zostanie wybrany podczas konfiguracji witryny standardowo otrzyma właśnie port 80).
Podczas ustawiania proponuje aby wszystkie strony miały swoje katalogi na głównej partycji systemowej (np. w postaci osobnych folderów dla poszczególnych witryn, bądź lepiej utworzyć dodatkowy w którym wszystkie mogłyby zostać przechowane).
Dodatkowo IIS domyślnie ma dodaną jedną stronę która również zajmuje port 80 - podczas dodawania naszej strony stosownie nas o tym poinformuje dezaktywując ją na poczet domyślnej.
Wystarczy wyłączyć domyślną stronę - zaznaczając ją w drzewku Witryn i z prawego doku "Zatrzymaj".

[Obrazek: 20170311142350000000-9999.png]

Analogicznie uruchamiamy naszą stronę (w moim przypadku Allo). Przy witrynach widnieje kolumna Stan w której na bieżąco widzimy czy nasza strona działa czy też nie.
Gdy i to mamy z głowy w zasadzie jest już z górki - uruchamiając teraz "localhost" widzimy błąd 403 jednak serwer statyczny już działa.
Wystarczy dodać jakiś prosty plik w html do naszego katalogu i gotowe.
Zanim jednak przejdziemy do instalacji PHP powinniśmy jeszcze skonfigurować Pule aplikacji.

W tym celu przechodzimy właśnie do tej zakładki:

[Obrazek: 20170328193339000000-1480.png]

Jak widzimy ponownie tak jak w przypadku witryny mamy naszą pule Allo oraz domyślną.
Zaznaczamy ją i z prawej strony wybieramy Ustawienia zaawansowane.
W tym oknie interesuje nas wersja architektury .NET którą ustawiamy na v4.0 oraz jeżeli mamy system x64 włączamy dodatkowo opcje "Włącz aplikacje 32-bitowe".
Przechodzimy nieco niżej i przy polu tożsamość zmieniamy "AplicationPoolIdientity" na konto niestandardowe (wybieramy jedno z kont w naszym systemie i podajemy hasła)
Zatwierdzamy wszystko i gotowe.
 
Instalacja PHP & Mysql na serwerze IIS
Mając uruchomioną usługę IIS możemy przejść do instalacji pakietów, w naszym przypadku będzie to PHP oraz Mysql.
W tym celu przechodzimy na tę stronę i pobieramy Microsoft Web Platform Installer.
Instalacja przebiega w kilka minut i od razu mamy możliwość doinstalowania wybranych przez siebie paczek a nawet tych najbardziej popularnych CMS'ow: (zakładka "Produkty")

[Obrazek: 20170311131549000000-1195.png]

Standardowo w Windows 8 i niżej polecam zainstalować dla zachowania porządku "PHP Manager for IIS(Polski)" zaoszczędzi to w przyszłości czasu i nerwów z zmianą wersji.
W przypadku Windows 10 instalacja ta przebiega nieco inaczej z racji nowszej wersji implementacji serwera IIS musimy pobrać program z tej strony i zainstalować jak zwykły program (według opisu znajdującego się na stronie projektu https://phpmanager.codeplex.com/workitem/2653).
Następnie analogicznie Mysql:

[Obrazek: 20170311131812000000-7471.png]

[Obrazek: 20170311131948000000-1329.png]

Podczas konfiguracji wymagane będzie hasło dla konta root - reszta to formalność > dalej > dalej > dalej.

[Obrazek: 20170311132012000000-7457.png]

Dostęp do wszystkich zainstalowanych dodatków powinniście mieć natychmiast po instalacji z poziomu programu IIS.
Np. Mysql instaluje w systemie "Mysql Command Line Client" więc nie sposób tego przeoczyć.

Zmiana wersji interpretera PHP
Aby zmienić wersje interpretera na nowszy pobieramy najnowszą wersje PHP z tego źródła.
W zależności od posiadanej architektury wybieramy x86 / x64 z thread safe(bądź nie - to już zależy od was, tak czy inaczej polecam właśnie tą wersje gdyż wydaje mi się bardziej bezpieczniejsza/stabilniejsza) i pobieramy paczkę .zip.
Rozpakowaną umieszczamy najlepiej na dysku C:\\PHP po czym przechodzimy do programu IIS > PHP Manager.
W moim przypadku tak jak już wspominałem wyżej posiadam już zainstalowanego Xampp'a więc mam domyślnie razem z nim implementacje php w wersji 5.3 - jednak jeżeli nie macie żadnej wcześniejszej wersji PHP instalacja może się minimalnie różnić. 
Wybieramy "Register new PHP version" i wskazujemy ścieżkę do pliku "php-cgi.exe" znajdującego się w wypakowanym przez nas katalogu.
Klik i gotowe, od teraz mamy PHP w wersji 7.
*Warto tutaj napisać, że przy pierwszym wejściu do menadżera zostaniecie stosownym komunikatem poinformowani o możliwości dodania obsługi rozszerzeń .php do waszych witryn(zaznaczamy wszystkie i dajemy Ok).
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zmienić wersje na inną dla poszczególnych witryn - jednak to już pozostawiam wam jeżeli chcecie dalej zgłębiać temat.
Nie ma programów uniwersalnych, są tylko te zaprogramowane na odpowiednio dużą ilość wyjątków -- Tpk ( I July 2k17 )


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości