Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ostatnie kłopoty z FPS
Offline
rusty
Nowy


*

Użytkownicy
Liczba postów: 2
Liczba wątków: 1
Dołączył: May 2017
Reputacja: 0
Points: 0€
#1
Witam. Ostatnio napotkałem dziwne spadki fps(var i sv też skacze). Dziwne jest to, że zdarza się to mniej więcej regularnie co ~5 minut(fps'y z 200 do ~40-60), a po 20 sekundach wraca do normalnych wartości. Reinstalowałem CS'a, formatowałem komputer, przeinstalowałem sterowniki i dalej to samo. Może to jakiś kłopot z chłodzeniem? Nie jestem obeznany w PC'tach i sam nie jestem w stanie stwierdzić co jest nie tak. Prosiłbym o pomoc bo już powoli depresji dostaję xD

EDIT: Czym mógłbym bezpiecznie przeczyścić płytę główną? Chodzi mi o lekkie starcie tego kurzu. Można zwyczajnie, leciutko palcem czy jakimś pędzlem lepiej?
Offline
Tpk
Administrator


*******

Administratorzy
Liczba postów: 547
Liczba wątków: 226
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 11
Points: 236.65€
#2
Skoro piszesz, że może to być problem z chłodzeniem - spr. proszę programem HWlMonitor temperatury (zrób najlepiej screena, program jest również w wersji portable więc nawet nie trzeba instalować). Pozwoli nam to od razu wykluczyć tą możliwość.
Przy okazji dowiemy się jaki sprzęt posiadasz co ułatwi dalszą diagnostykę.

Odpowiadając na pytanie - oczywiście możesz lekko przeczyścić komputer jeżeli jest on już wiekowy. Najlepiej pędzelkiem jeżeli już, sprężonym powietrzem itd.
Nie ma programów uniwersalnych, są tylko te zaprogramowane na odpowiednio dużą ilość wyjątków -- Tpk ( I July 2k17 )
Offline
rusty
Nowy


*

Użytkownicy
Liczba postów: 2
Liczba wątków: 1
Dołączył: May 2017
Reputacja: 0
Points: 0€
#3
Hm, zajrzałem pod obudowę i znalazłem tonę kurzu w wentylatorze. Przetarłem i wydaje się być już okej. A ja się głupi bawiłem w formatowanie ;<

Przy okazji spytam się jeszcze czy wszystko napewno jest w porządku. Tutaj screen'y z HWlMonitor'a:
https://scr.hu/40pOOk
https://scr.hu/3AWPw0

Jeszcze tylko dodam, że z BIOS'u wszystkie opcje, które mają za zadanie spowalniać komputer gdy ten się przegrzewa mam wyłączone(CPU Enhanced Halt (C1E), C3/C67/C7 State Support, CPU Thermal Monitor, CPU EIST Function). Włączony mam jedynie Bi-Directional PROCHOT. Nie wiem czy to dobrze.
Offline
Tpk
Administrator


*******

Administratorzy
Liczba postów: 547
Liczba wątków: 226
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 11
Points: 236.65€
#4
Temperatury są w porządku. Co do opcji to w zależności od tego czy podkręcasz itd. Najlepiej samemu to sobie poustawiać.

CPU Enhanced Halt: (C1E) - wył
Zmniejsza zużycia energii przez procesor podczas spoczynku, poprzez obniżanie napięcia zasilającego.

C3/C67/C7 State Support: -wył
To jest coś związanego z zasilaczami "nowej generacji" - tzw. Intel od zdaje się Haswell'a wprowadził coś takiego, że niby stare zasilacze są niekompatybilne z nową rodziną procesorów. Ta opcja pozwala wyłączyć problematyczne stany energetyczne - tym samym pozwalając na stabilną prace.

CPU Thermal Moonitor: -wył
Technologia zabezpieczająca przez przegrzaniem procesora poprzez dynamiczną regulację napięcia rdzenia oraz prędkości zegara.

CPU EIST Function: -wł
Zwiększa mnożnik gdy komputer potrzebuję większej wydajności

PROCHOT oznacza gorący procesor, który jest sygnałem, aktywowanym w CPU, gdy osiągnie około 100C do 105C w zależności od numeru modelu. Ten sygnał inicjuje dławienie termiczne, dzięki czemu CPU może zwolnić i utrzymać się z dala od ogrzewania. Intel obejmował funkcję dwukierunkową, więc jeśli coś innego niż GPU jest zbyt gorące, może wysłać sygnał PROCHOT bezpośrednio do procesora i zmusić go do ostygnięcia.

Wyłączenie tej opcji pozwoli Twojemu procesorowi na dalsze działanie z pełną prędkością. Wyłączenie tej funkcji nie spowoduje jednak, że twój procesor z dławieniami termicznymi będzie normalnie pracował w normalnej temperaturze.

Te ustawienia to kwestie mocno indywidualne i jeżeli nie podkręcasz to polecam zostawić domyślne lub ustawić jak wyżej.
Nie ma programów uniwersalnych, są tylko te zaprogramowane na odpowiednio dużą ilość wyjątków -- Tpk ( I July 2k17 )


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości