Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stwórz centrum multimedialne w twoim domu z Kodi!
Offline
Tpk
Administrator


*******

Administratorzy
Liczba postów: 551
Liczba wątków: 228
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 11
Points: 504.72€
#1
Cześć w tym wątku chciałbym Wam zaprezentować jedną z lepszych o ile nie najlepszych wieloplatformowych aplikacji do zarządzania multimediami jaką jest Kodi.
Jest to tak właściwie kombajn multimedialny który jest popularny nie tylko ze względu na fakt, że jest inicjatywą open-sourcową i jest rozwijany przez całkiem pokaźną społeczność.
Kodi (wcześniej znany jako XBMC) jest przede wszystkim świetnym odtwarzaczem multimedialnym z szeregiem dodatków znaczącą podnoszącym jego atrakcyjność a także funkcjonalność jakie bez problemu możemy w nim zainstalować. 

[Obrazek: 20170805171222000000-2196.png]

Sam program jest dość rozbudowany jednak niektóre z jego rozszerzeń to naprawdę potężne narzędzia niebywale ułatwiające życie i podnoszące radochę a zarazem doświadczenia z własnymi multimediami w domowym zaciszu.
Przyznam szczerze, że sam korzystam z tego programu i jest on bardzo dobrym zamiennikiem dla chociażby telewizorów SmartTV wypełnionych aplikacjami tego typu, choć i tam możecie go zainstalować.

W moim centrum multimedialnym aplikacja ta jest zainstalowana na laptopie Samsunga z Ubuntu na pokładzie (choć jest to wydanie niestabilne i czasami miewa problemy to mimo wszystko daje rade) stale podłączonym do telewizora (Sony) kablem HDMI.
Od razu po instalacji na starcie warto zaopatrzyć się w wtyczkę "Telewizja Polska" (sd-xbmc) udostępniająca masę polskich programów telewizyjnych za pośrednictwem serwisów streamingowych (IPLA, TVN Player) kompletnie bez reklam.

[Obrazek: 20170805165434000000-8939.jpg]

Aby zainstalować SD-XBMC najpierw pobieramy paczkę w formacie .zip z oficjalnej strony http://sd-xbmc.org/ .
Następnie na urządzeniu (w końcu Kodi dostępne jest na wiele platform, w tym nawet na Androida, iOS) przechodzimy do System > Settings a następnie Add-ons oraz Install from zip file
Przy okazji warto dodać, że sam program jest dostępny także w języku Polskim tak więc nikt nie powinien mieć większego problemu z jego konfiguracją (dla jasności zmianę języka również znajdziemy w ustawieniach).
Dobra teraz wystarczy wybrać pobrany wcześniej plik .zip - repository.sd-addons.eu.zip.
W ten sposób dodaliśmy nasze repo do programu (prawy dolny rogu).
Kolejno wybieramy Get Add-ons i wybieramy dodane przed chwilą repo SD XBMC Add-onsVideo Add-ons.
Następnie wybieramy plugin - w naszym przypadku "Telewizja Polska" > Install.
Czekamy moment aż program zostanie pobrany i zainstalowany, gotowe!

Teraz możemy przejść do strony głównej programu i przy Video wybrać opcje Add-ons (czy też Dodatki w wersji pl) i wskazać nasz plugin aby od teraz cieszyć się masą filmów i seriali bez reklam za darmo.
Dodatkowo polecam również zainteresować się innym równie dobry dodatkiem (zresztą z tego samego repo) o nazwie "Polskie stacje radiowe", przydający się szczególnie w weekend'y przy sobotnich porządkach Smile

[Obrazek: 20170805165351000000-8104.jpg]

Innym ciekawym elementem o którym chciałem wspomnieć oprócz całej gammy rozszerzeń jest możliwość zdalnego sterowania Kodi'm.
Bez większego problemu możemy uruchomić serwer multimedialny do którego możemy się połączyć np. przy pomocy telefonu z Androidem (tak jak wyżej).
Aby umożliwić takie zdalne zarządzanie wystarczy zmienić bezpośrednio w aplikacji kilka opcji, tak więc ponownie udajemy się do ustawień programu System > Services i przechodząc do odpowiednich zakładek:
  • Serwer WWW (Webserver) -> zaznaczamy "Allow remonte control via HTTP" / "Zezwalaj na sterowanie KODI przez HTTP" (w tym miejscu możemy także wpisać login/hasło dla usługi).
  • Zdalne sterowanie (Remonte control) -> zaznaczamy "Allow programs on other systems to control XBMC" / "Zezwalaj programom na innych systemach na sterowanie Kodi".
  • Zeroconf -> zaznaczamy "Announce these services to other systems via Zeroconf" / "Rozgłaszaj usługi do innych systemów przez Zeroconf".
W przypadku braku niektórych zakładek wystarczy zmienić "Poziom ustawień" (Settings level) w lewym dolnym rogu pod zakładkami na Expert.

To wszystko teraz wystarczy zainstalować aplikację mobilną, oficjalną albo tą nieco mniej:
Kore, Official Remote for Kodi - oficjalna wydawcy programu

[Obrazek: 20170805173508000000-8815.png]
Yatse: Kodi Pilot - mniej oficjalna również dobra (o ile nie lepsza, jednak często polecana)

[Obrazek: 20170805173452000000-5400.png]

Sama konfiguracja na telefonie jest banalnie prosta, wystarczy podać adres naszego serwer (w moim przypadku komputera z Ubuntu i uruchomionym Kod'im) choć i to nie jest potrzebne ponieważ obie aplikacje od razu po zainstalowaniu przeszukują naszą lokalną sieć pod kątem uruchomionych sesji kodi'ego. Potem w zależności czy podaliśmy przy konfiguracji login/haslo ewentualnie uzupełniamy i gotowe!
W razie problemów podaje dodatkowo materiał jak to wygląda krok po kroku:

Dzięki za uwagę i do zobaczenia Wink
Nie ma programów uniwersalnych, są tylko te zaprogramowane na odpowiednio dużą ilość wyjątków -- Tpk ( I July 2k17 )


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości