Szczegóły grupy Prywatna

administrators

 

Lista członków

 • RE: Czy ten komputer da rade w grach typu CSGO, LOL

  Pociągnąć powinno, ale na pewno nie na 50-60 fps, to nierealne chyba, że na HD (720p).

  Wszystkie trzy gry powinny być w stanie się uruchomić, oczywiście detale na low, może medium.

  1. Lol zależy od sytuacji jednak w krytycznych momentach może być kiepsko, gdy wszyscy na mapie odpalą ulta czy zaczną trigerować spele.

  2. CS jak zawsze będzie miał sporo FPS, nw po co ta gra znajduje się wgl w jakimkolwiek zestawieniu, naprawdę trzeba mieć bardzo słaby komputer aby doszło do sytuacji w której by się nie włączyła.

  3. MTA również nie jest jakoś przesadnie wymagające.

  napisane w Zestawy komputerowe
 • Project "Disappear" - czyli prywatność pod kontrolą!

  Cześć! Przeglądając internet możemy trafić na naprawdę ciekawe projekty open source, dzisiaj opowiem Wam o paru z nich które szczególnie przykuły moją uwagę.

  W dobie wszechobecnej inwigilacji i mediów społecznościowych stanowiących (już chyba w tym momencie) piątą władze część osób poszukuje rozwiązań które pozwalają na bezpieczną komunikacji pozbawioną profilowanych reklam, moderowanych treści itd. Bez jakichkolwiek hamulców móc oglądać i publikować to co chcą gdziekolwiek i kiedykolwiek chcą bez obaw o utratę anonimowości.

  Projekt "Disappear" ma szerzyć tą idee, jeżeli więc jesteście na poważnie zainteresowani bezpieczeństwem oraz ochroną waszej prywatności, warto abyście poznali parę narzędzi, stron które skutecznie Wam w tym pomogą.
  Istnieje całe mnóstwo mniejszych i większych projektów które powstały w myśl idei wolnego oprogramowania oferując przy tym całkiem duże możliwości, często wykorzystując przy tym cały stos technologii od Blockchain przez P2P po WebRTC i podobne. Na co dzień raczej niedoceniane (lub nieznane) jednak w walce o prywatność nieodzownie stają się niezastąpione.

  Krok 1: Zmień swoje przyzwyczajenia

  & Zmiana systemu:

  Korzystasz z Windows'a? Przestań! Zainstaluj linux'a, jest ich tak wiele, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.
  Wiem, że pewnie gdy widzisz coś takiego myślisz sobie ~ ale przecież to krok w tył, niekoniecznie. Jeżeli nie grasz w gry raczej wątpię, że wykorzystujesz komputer do czegoś czego nie można zrobić przy użyciu linux'owych zamienników (ranking dystrybucji).

  Choć może się to wydawać pokręcone to bardzo ciężko coś w nim zepsuć, na co dzień systemy pingwinka są dość stabilne i żadna aktualizacja nie stanowi zapory w dalszym korzystaniu z tego systemu. Ponadto repozytoria staniwące lwią część tego eko-systemu chronią przed zewnętrznym oprogramowaniem. Być może nie wszyscy wiedzą ale sam pomysł jest już od lat wykorzystywany, Android jest systemem bazującym na jądrze linux'a.

  W ramach ciekawostki wspomnę tylko, że istnieją nawet wyspecjalizowane w ochronie danych dystrybucje z pre-instalowanymi rozwiązaniami powszechnie uznawanymi za najbezpieczniejsze - jedną z nich jest ~ QubesOS. Ewentualnie jeżeli masz taką możliwość wybierz system z rodziny Mac OS (który u podstaw ma z linux'em wspólne korzenie).

  &Zmiana aplikacji

  Jako przeglądarkę można użyć np. Brave (podobnie jak Chrome bazuje na tym samym silniku) czy standardowego Firefox'a ewentualnie Opere które dużo bardziej dbają o twoją prywatność niż np. Microsoft Edge (wraz z telemetrią Windows'a 10) czy Google Chrome (Blink z wstawkami największej sieci reklamowej).

  Bardziej drastycznym krokiem może być instalacja i korzystanie z sieci Tor'a a więc z użyciem (Tor Browser) i ukrytych za nim serwisów. Choć jest to możliwe to jak każde rozwiązanie ma swoje wady, wchodząc do takiej sieci jesteśmy przepuszczani przez szereg komputerów pośredniczących przez co nawet mając najwydajniejsze łącze jesteśmy skazani na żmudne oczekiwanie w przypadku większości (tamtejszych stron).

  Czy wiecie, że nawet Facebook jest dostępny w sieci tor? Dokładnie pod adresem facebookcorewwwi.onion.

  W przeciwnym razie pozostaje wykupienie lub samodzielne skonfigurowanie usługi VPN w swojej sieci (przy pomocy np. OpenVPN) i łączenie się z nią ilekroć musimy się zalogować korzystając z publicznego hotspot'a.

  & Alternatywne serwisy

  Ostatnim już najbardziej bolesnym (dla większości) punktem może być zmiana wyszukiwarki z Google, Bing na DuckDuckGo i/lub (wersja tor ~ klik) dla której sprawą pierwszorzędną są kwestie prywatności.

  Ponadto jeżeli korzystacie z sieci społecznościowych ~ wspomniany wyżej Facebook, Twitter czy inne, zastąpić je można sieciami takimi jak:

  Oczywiście jest jeszcze YouTube oraz jego algorytmy które stosunkowo często pomagają nam odkryć coś ciekawego będącego w kręgu naszych zainteresować, jednak daje to też pewne możliwości manipulacji nad nami, poprzez serwowanie nam tego co dokładnie mamy zobaczyć.

  Alternatywą dla tej platformy wideo może być np.:

  Krok 2: Zabezpiecz swoje konta

  Nie ma prawdopodobnie nic gorszego niż słabe hasło, i nie będzie to żadnym odkryciem kiedy powiem, że to najczęstszy i podstawowy błąd użytkowników przy korzystaniu z różnego rodzaju usług online. Niezależnie czy jest to strona banku, twój sklep z ubraniami czy aukcja na allegro po prostu nie daj się zwieść przekonaniu "przecież to tylko na chwile" podając za hasło jedno z dziesięciu najpopularniejszych haseł w historii (takie zestawienia choć może się to wydawać dziwne są robione co jakiś czas).

  Od razu omijaj też daty urodzin, imię psa, ulubiony kolor i szereg innych beznadziejnie głupich i bezsensownych ciągów które można zgadnąć, nieco dłużej przebywając w środowisku w którym żyjesz (praca, dom, szkoła). Hasło musi bezwzględnie być losowe! Tak i już, możesz użyć w tym celu menadżer'a haseł, lub jednego konta (jakkolwiek źle by o tym nie mówić w tym przypadku dobre jest konto Google).

  Menadżery haseł:

  Ok, mając pod ręką jedno z powyższych narzędzi bez większych kłopotów powinniśmy poradzić sobie z zmianą haseł w naszych serwisach na w pełni losowe. Alternatywą jak już wspomniałem może być konto Google, dlaczego akurat ono? Ponieważ wspiera 2FA, a więc logowanie dwuskładnikowe oraz obsługuje klucze sprzętowe co stanowi chyba najlepszy miks zabezpieczeń jaki można uzyskać, a dodając do tego synchronizacje haseł z przeglądarką Chrome daje wspaniały rezultat.

  Nie jeden pewnie zwróci uwagę na fakt, że uwierzytelnianie dwu-składnikowe można mieć np. poprzez kody SMS czy aplikacje Google Authenticator. Można jednak jest to średnio bezpieczne rozwiązanie, już tłumacze dlaczego. Jeżeli chodzi o kartę sim nie jest większym problemem zrobienie jej duplikatu u operatora, nawet na kolekcjonerski dowód osobisty - co już raz zostało udowodnione.

  Natomiast w przypadku aplikacji sprawa jest jeszcze prostsza wystarczy oddać telefon (np. po zalaniu, upadku) do serwisu (reset do fabryki) aby szybko przekonać się o sile (naszych) wzmocnionych zabezpieczeń na własnej skórze. Jest jednak inne mniej inwazyjne rozwiązanie jakim jest klucz sprzętowy.

  Klucz sprzętowy to w skrócie (dla mniej technicznych osób) coś na wzór pendrive'a, który po wpięciu w port USB przedstawia się swoim własnym kluczem kryptograficznym odblokowując lub autoryzując jakąś akcje (np. logowanie). Wygląda to trochę jak brelok, można dopiąć do kluczy i gotowe (pod warunkiem, że nie zgubimy kluczy).

  Szczególnie polecam ten: Yubikey

  Krok 3: Postaw na bezpieczną skrzynkę

  Jeżeli korzystasz z domyślnych skrzynek naszych rodzimych operatorów o2, wp, onet prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego ile spamu możesz dostawać tygodniowo tylko w związku z tym, że korzystasz z tych serwisów za darmo.

  Pomijając podejście naszych operatorów, czy też zagranicznych do bezpieczeństwa takiej komunikacji pocztowej, wydawać by się mogło, eee.. tam skrzynka (mam ich kilka) użyje innej i po kłopocie.

  Kłopot jest, jest też co chronić - w ten sposób możemy przecież otrzymywać faktury, rachunki, potwierdzenia zamówień (czyli także dane teleadresowe) a nierzadko również stanowi to formę kontaktu choćby w pracy wzajemnie wymieniając się ważniejszymi bądź mniej informacjami.

  Proponuje przeniesieni się do:

  Dla paranoików polecam także Lavabit , choć sama skrzynka jest płatna to dla wyżej postawionych osób (czyt. uciekających przed wywiadem i innymi organizacjami charytatywnymi) jest niezbędnym i prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem (podobno korzystał z niej sam Edward Snowden podczas wycieku dokumentów o NSA).

  Dodatkowo w przypadku poczty warto zainteresować się kluczami PGP wraz z podpisami.

  Krok 4: Zmiana domyślnych aplikacji

  Częściowo jest to "Zmiana przyzwyczajeń" natomiast w tej sekcji bardziej skupimy się na urządzeniu mobilnym, bo chcąc nie chcąc coraz częściej wkraczają one w nasze życie czyniąc wiele rzeczy łatwiejszymi, jednak ich zabezpieczenie zdecydowanie nie należy do łatwych.

  Nie musimy od razu porzucać wszystkich dotychczasowych aplikacji, po prostu przedstawię Wam alternatywy które warto znać:

  Komunikacja:

  Przeglądarka:

  Krok 5: Bądź ostrożny

  Pewnie zwróciliście uwagę, że nigdzie nie wspominam o instalacji żadnego pakietu antywirusowego, dokładnie tak.

  Według mnie jedynym i najlepszym antywirusem jest człowiek który sam zadecyduje czy program, strona, działanie jest odpowiednie czy też nie (tak więc nie wniosę nic do wyścigu szczurów w temacie który antywirus jest najlepszy).

  Jeżeli nie jesteśmy dostatecznie dobrzy w wykrywaniu wszelkiego rodzaju oszustw oraz niebezpieczeństw to prawdopodobnie na nic nie zdadzą się powyższe rady.

  Polecam więc śledzić na bieżąco trójkę największych Polskich serwisów o cyberbezpieczeństwie:

  Podnosząc świadomość swoją oraz swoich znajomych. Warto też na bieżąco aktualizować swoje systemy, szczególnie te w których wykryto krytyczne podatności o których z czasami z wyprzedzeniem można się dowiedzieć na powyższych portalach.

  Jeżeli jesteście bardziej zainteresowani to odsyłam także do zagranicznego Hacker News na którym także można znaleźć ciekawy kontent.

  Podsumowanie:

  Mam nadzieje, że choć część opisanych tutaj technologii, rozwiązań okaże się dla Was przydatna. Choć wpis jest dość chaotyczny to stanowi zaledwie wstęp do ochrony swoich danych, dalsza droga zależy tylko i wyłącznie od Was samych.

  napisane w Bezpieczeństwo
 • Powrót jest bliski ... wysyp starych tematów!

  Powrót jest bliski...

  Jeżeli odwiedziliście dzisiaj nasze forum ponieważ otrzymaliście e-mail'a dotyczącego zresetowania hasła do konta, oznacza to, że właśnie trafiliście do grupy szczęśliwców którym przywróciliśmy konta z dawnych kopii ;)

  Niestety ręczne przywracanie kont to proces monotonny i długi, nie jesteśmy w stanie w mgnieniu oka przenieść wszystkich starych kont (nie na tym też nam zależy). Wybieramy jedynie te zawierające realną dyskusje i/lub jej namiastki (konta z tematami / postami) - które również przywracamy. Cała reszta pustych kont jest zwyczajnie usuwana - można je dalej w każdej chwili założyć na nowo.

  Wszystkie przeniesione wątki zostały otagowane jako BACK, po przeniesieniu wynikła również rozbieżność w datach oraz godzinach (zazwyczaj posty są dodawane jeden po drugim - nie tak jak były oryginalnie).

  Całość potrwa jeszcze sporo czasu zanim uda nam się w pełni odtworzyć poprzedni stan forum. Część tematów należy odfiltrować inne usunąć. Jeżeli jednak jesteście tutaj i czytacie ten wątek mamy do Was jedną prośbę aby zresetować niezwłocznie swoje hasło - i nie zostawiać tego przypadkowi (i/lub przejść punkt niżej).

  Chciałbym usunąć swoje konto z serwisu?

  Nie ma najmniejszego problemu, nikogo nie zmuszamy do trzymania konta w naszym serwisie, wystarczy zresetować swoje hasło a następnie przejść do Edycja i wybrać Usuń konto.

  napisane w Ogłoszenia
 • RE: Ravcore Blade

  Kolor możesz zmienić w sterowniku. Tutaj najnowsza wersja -> https://www.ravcore.com/wsparcie/?pid=294
  Jeżeli to nie działa spróbuj może przywrócić oprogramowanie do domyślnych. Inne pytanie to czy klawiatura w ogóle świeci po podłączeniu jej do portu USB>?

  napisane w Myszki
 • RE: Słuchawki do CS:GO do 200 zł

  Zawsze jest to jakaś możliwość testowania :)

  napisane w Myszki
 • RE: Słuchawki do CS:GO do 200 zł

  Ja bym spróbował tego Cougara - bo też wyglądają na solidne a mają nieco bardziej stonowane dźwięki.

  napisane w Myszki
 • RE: Słuchawki do CS:GO do 200 zł

  Tego nie powiedziałem. Cougar pomimo, że jest nieco cięższy może nieco lepiej sprawdzić się podczas odsłuchu (gry). A skoro mikrofon nie jest ci potrzebny (bo tego wbudowanego w Cougara akurat strach słuchać) to wydaje się to całkiem niezłą opcją (jest on tam bardziej dodatkiem). Sharkoon'y na pewno nie zawiodą cię kwestią wykonania to jest pewne, reszta również będzie dobrze współgrała. Ostateczny wybór należy jednak do ciebie.

  napisane w Myszki
 • RE: Słuchawki do CS:GO do 200 zł

  Ozone Rage Z50 bardzo przypominają mi Krakeny - szczególnie wersja green. Mają tak samo chowany mikrofon tylko muszle nieco bardziej kwadratowe :) Ogólnie z tego co wiem jakością dźwięku nie zachwycają, jest ok ale bez przesady (bardziej nadrabiają właśnie wyglądem). Dobrze tłumią hałas z zewnątrz i przy tym posiadają dość spore nauszniki.
  Sharkoon SHARK ZONE H30 z kolei wyglądają bardzo porządnie, mają całkiem dobre wyciszenie, pozycjonowanie lecz nie do końca radzą sobie przy odsłuchu ciężkich brzmień (co szczególnie nie przeszkadza).
  Oba modele również przeglądałem pisząc poprzednią odpowiedź jednak postanowiłem je pominąć bo nie chciałem ich porównywać bezpośrednio z Superlux'ami.

  Osobiście postawiłbym na Sharkoon'a może dlatego, że wiem czego mogę się spodziewać, mam obecnie klawiaturę tej firmy (wiem może nie jest to zbyt trafne porównanie ale) wykonanie jest na wysokim poziomie.

  napisane w Myszki
 • RE: Słuchawki do CS:GO do 200 zł

  Z jednej strony potrzebujesz wygodnych słuchawek zamkniętych z drugiej jednak wszystkie trzy modele które wymieniłeś są polecane typowo dla audiofili (o ile można nazwać tak grupę która obraca się w tym przedziale cenowym). Bez obrazy ale albo jedno albo drugie - tak czy inaczej z tej trójki wybrałbym Superlux HD669 choć może nie wyglądają zjawiskowo to nie mają świecących plastików zalatujących tandetą i mają w miarę grube nauszniki.

  Jednak jeżeli potrzebujesz dobrego pozycjonowania to skłoniłbym się bardziej w kierunku słuchawek dla graczy a nie audiofili. Np. Cougar Immersa 300H czy jego bezpośredni konkurent Roccat Renga. Każdy ma pewne zalety i wady. Superluxy mają dobry dźwięk ale nie jestem pewien czy go wykorzystasz przy zintegrowanej karcie muzycznej.

  napisane w Myszki
 • RE: Sluchawki do CS'a

  Moim zdaniem - lepszym wyborem będą Cloudy. Maja nieco lepszy dźwięk i mikro. Wykonanie też wydaje się być lepsze (nie ma tyle plastików). No i nie płacisz tyle za markę (no dobra też płacisz ale mniej). Nawet jeżeli twój sprzęt na ten moment nie jest najlepszy - warto je wybrać. Zawsze możesz w przyszłości wymienić sprzęt (choć musiałbyś mieć naprawdę stary komputer żeby integra nie dała rady) a same słuchawki możesz używać również poza komputerem - np. podczas słuchania muzyki lub czegokolwiek innego. Chyba, że zależy ci na cenie - jakby nie było jest to +/- 80zł wtedy bierz siberie. Z drugiej strony jednak piszesz, że mają być do CS"a więc sądzę, że i tak ich potencjału nie wykorzystasz - chodzi Ci bardziej o pozycjonowanie i inne bajery "for gamers" a więc siberia równie dobrze się nadaje. Decyzja i tak pozostaje w twoich rękach.

  napisane w Myszki