Microsoft Edge na bazie Chromium, do pobrania - teraz dla każdego!


 • Admin

  -> MS Edge based on Chromium <-

  Nowy-stary Microsoft Edge:

  Jakiś czas temu Microsoft podjął decyzję o porzuceniu swojego autorskiego silnika dostępnego w przeglądarce Microsoft Edge na rzecz jego dużo bardziej dojrzalszej alternatywy czyli projektu Chromium (od Google) oraz silnika Webkit.
  Projekt ten jest open source i korzysta z niego m. in Google Chrome, Opera czy Vivaldi a także Brave.

  Informacja ta dość szybko pod zdominowała media, bo w końcu z dnia na dzień potentat pokroju Microsoft decyduje się na wdrożenie konkurencyjnego rozwiązania w swoim sztandarowym produkcie. Minęło jednak trochę czasu i dziś oficjalnie można przyłączyć się do beta-testów nowej-starej przeglądarki - na tej stronie.

  Podobnie jak w przypadku Google Chrome bazującego w całości na Chromium, Microsoft umożliwia udział w jednym z trzech następujących cykli wydawniczych:

  • Beta-Channel czyli wersje beta ~ wydawane co 6 tygodni (jeszcze niedostępne)
  • Dev-Channel czyli wersja dla developerów ~ wydawana co tydzień
  • Canary-Channel wersja najmniej stabilna jednak ~ wydawana codziennie.

  Na razie nie wiadomo kiedy ukaże się wersja stabilna przeglądarki ani też kiedy zostanie ona wydana dla starszych
  systemów niż Windows 10. Ponadto nie wiemy także kiedy spodziewać się będzie można wsparcia dla języka Polskiego.

  Choć przeglądarki nigdy nie były mocną stroną MS (mam na myśli Internet Explorer) to na pewno nie można im odmówić naprawdę wielu utalentowanych programistów. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że w momencie powstania tamtej przeglądarki internet tak naprawdę dopiero raczkował i nie było mowy o wielu aspektach na które dziś zwracamy uwagę.

  Jedno jest pewne project Chromium zyskał ogromną rzesze osób wspierających projekt i z pomocą Microsoft'u jego rozwój może znacząco przyśpieszyć - zresztą już przyśpieszył, wystarczy spojrzeć na liczbę 275 commitów które zostały przyjęte a to dopiero początek.

  Więcej informacji znajdziecie w oficjalnym wpisie na blogu poświęconym Microsoft Edge.


Zaloguj się, aby odpowiedzieć