Jak zrobić bootowalnego pendrive'a bez użycia programów? [Poradnik]
-
Jak zrobić bootowalnego pendrive'a bez użycia programów?
Siema! Dziś zajmiemy się stworzeniem bootowalnego pendrive'a. Przedstawiony sposób nie będzie wymagał żadnych programów a jedynie konsoli Windows i minimum wiedzy na temat jej używania.
Jeżeli więc nie przeraża was widok czystej konsoli systemowej - zaczynajmy!- Skrótem klawiszowym Win + R wywołujemy szybkie uruchamianie i wpisujemy "cmd".
- Po uruchomieniu konsoli wpisujemy "diskpart" i klikamy enter.
Diskpart jest to narzędzie konsolowym z pomocą którego możemy w Windows'ie zarządzać
swoimi dyskami i nośnikami wymiennymi, tworzyć partycje, formatować, przypisywać im litery itd.- Zostaniemy poproszeni o uprawnienia administracyjne ~ oczywiście ich udzielamy.
- Następnym krokiem będzie podłączenie do komputera naszego nośnika (czyt. pendrive'a) i wpisanie "list disk".
4.1. Ukaże nam się lista dostępnych dysków:
*UWAGA - na liście widnieją również dyski twarde zamontowane w naszym PC'ie!Wybieramy oczywiście ten który ma mniejszy rozmiar (w moim przypadku dysk 6).
Dla jasności podaje tabele jednostek:
1 Megabajt (MB) = 1024 Kilobajtów (KB)
1 Gigabajt (GB) = 1024 Megabajtów (MB)
1 Terabajt (TB) = 1024 Gigabajtów (TB)4.2. Gdy już wiemy który z dysków to nasz pendrive wydajemy polecenie "select disk X".
Znak X odpowiada numer'owi dysku z tabeli.- Kolejno po tej czynności wykonujemy czyszczenie - "clean".
Polecenie to usunie z urządzenia wszystkie dane a wraz z nimi informacje na temat obecnych partycji / woluminów
- Następnie "create partition primary" co oznacza utwórz partycje podstawową w wolnym tłumaczeniu.
- Teraz należy aktywować naszą podstawową partycję - komendą "active".
8. W końcowej fazie formatujemy pendrive'a - "format fs=fat32 quick" (czekamy chwile aż proces się zakończy).
Przy czym fat32 to oczywiście oznaczenie rodzaju systemu plików na podstawie którego urządzenie będzie od teraz działać.- Ostatnią czynnością jest przypisanie litery do naszego woluminum co robimy wpisując "assign".
- W zasadzie to tyle - możemy teraz wyjść z programu i konsoli wpisując "exit" bądź ręcznie zamykając okna. Ostatnim krokiem jest załadowanie naszych plików systemowych (np. zawartości obrazu windows'a / linux'a).
Zauważcie, że zrobiliśmy to samo co wykonało by się przy udziale jakiegoś programu tyle, że szybciej i bez zaprzątania sobie komputera zbędnym oprogramowaniem.
Od teraz nasza pamięć przenośna powinna być automatycznie uruchamiana od razu po zadokowaniu w porcie.~[Poradnik napisany dla TcgForum.pl i zabrania się jego kopiowania oraz rozpowszechniania bez zgody autora!]~(red)