Jak testować pamięć RAM pod kątem błędów? [TuT]


 • Admin

  Kiedy należy zdiagnozować pamięć RAM?

  • Gdy występują częste Bluescreen'y
  • Restarty, zawieszanie się komputera
  • Komputer nie chce się uruchomić i wydaje charakterystyczne dźwięki z BIOS'U
  • Gdy kupiliśmy nową (lecz używaną) kość - WARTO ją sprawdzić

  Programów do diagnostyki jest wiele - zarówno systemowe (te zaimplementowane przez MS) jak i innych wydawców.
  Najlepsze są oczywiście te dedykowane uruchamiane przed startem systemu - w naszym wypadku będzie to MemTest86+.

  W przypadku USB sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy tylko uruchomić instalator, zaakceptować warunki licencji i wskazać nośnik aby dalej wszystko samo się zrobiło.

  Wypalanie na płycie wiąże się z pobraniem dodatkowego oprogramowania obsługującego pliki ISO - np. Demoon Tools w wersji Lite. Następnie załadowanie obrazu na dysku wirtualnym:

  load image

  i przekopiowanie plików z napędu DT na nasza płytkę oraz wypalenie przy pomocy np. Nero lub windowsowego nagrywania płyt (Win Vista+).

  Gdy przygotowaliśmy już nasz program i mamy nasz pendrive restartujemy komputer i uruchamiamy Menu Boot (F12 lub inaczej, jeżeli nie posiadamy zmieniamy bootowanie ręcznie w BIOS) wskazujemy nasz nośnik i po uruchomieniu od razu zacznie się test. Test powinien być przeprowadzony na poszczególnych kościach a nie na wszystkich razem.

  Dobrze byłoby gdybyście mogli zostawić komputer na noc aby sobie diagnozował po kolei zakamarki naszych pamięci. Błędy będą wyświetlane na czerwono i na pewno ich nie przeoczycie. Tutaj przedstawiam co nas interesuje:

  memtest

  Aby zakończyć test naciskamy "ESC" w przeciwnym razie będzie się on wykonywał w nieskończoność.
  Jeżeli macie błędy kość która je posiada w całości idzie do wyrzucenia, warto również dopytać się na forum czy aby na pewno błąd nie jest spowodowany np. niepoprawnie ustawionymi timingami które trzeba po prostu ustawić ręcznie (dla przykładu ja tak miałem na screenie powyżej - jedna pamięć miała inne opóźnienie od drugiej i płyta zgłupiała).

  Program pobrać możecie tutaj:

  Gotowy instalator na nośnik typu USB - klik!.
  W wersji ISO do wypalenia na płycie - klik! (spakowany w zip'ie)

  Dla ciekawych MemTest86 został stworzony niejakiego Chris'a Brady'ego. Samuel Demeulemeester wraz z grupą x86-secret wydali jego odświeżoną nową wersje z + na końcu sugerującą dodatkowe wsparcie dla nowych modeli płyt głównych. Warto wspomnieć, że oba oprogramowania są na otwartej licencji GPL i są darmowe! (oprócz wersji PRO/DELUXE w memtest86)

  Teraz jeszcze trochę na temat drugiego, a właściwie pierwszego programu bez +. Działa podobnie tyle, że z poziomu systemu. Jako, że jest to program Windowsowy zaleca się wyłączenie wszystkich zbędnych pożeraczy pamięci (aplikacji, usług pozostawionych w tle).

  W polu "All Unused RAM" wpisujemy ile pamięci ram program ma testować pod kątem błędów (oczywiście można pozostawić puste - wtedy pod uwagę wzięta zostanie cała pamieć). Pamiętamy przy tym, że musimy uzupełnić jednostkę podając ją w MB (zależność 1 GB --> 1024 MB).

  config

  Pod koniec naciskamy "Start Testing" i tak jak wcześniej czekamy....
  Jak długo? - to już wyjaśnia nam sam twórca - "W przeciwieństwie do innych programów sprawdzających pamięć, MemTest jest przeznaczony do znalezienia wszystkich rodzajów błędów pamięci, w tym sporadycznych problemów. Aby wychwycić błędy sporadyczne, jednak trzeba pozostawić go uruchomionego na kilka godzin."

  Program ten występuje jeszcze w dwóch wersjach które są odpowiednio lepsze od darmowej i bardziej rozszerzone - PRO ($5) oraz Deluxe ($14).

  W razie problemów lub niejasności zapraszam do sekcji komentarzy poniżej, jeżeli tylko będę w stanie postaram się pomóc, tymczasem to by było na tyle - dzięki za uwagę .


Zaloguj się, aby odpowiedzieć