Jak uruchomić maszynę wirtualną z pendrive'a (VirtualBox)


 • Admin

  Cześć dzisiaj pokaże Wam jak w prosty sposób możecie uruchomić maszynę wirtualną z bootowalnego pendrive'a. Jeżeli jeszcze nie wiecie jak go zrobić to szczegóły znajdziecie tutaj.

  Pendrive'y już od dawien dawna służą nie tylko przenoszeniu danych ale także umożliwiają uruchamianie obrazów systemu czy nawet tworzenie nośników z wieloma obrazami.
  Porozmawiajmy sobie trochę o tym jak zrobić z nich użytek w programie VirtuaBox:

  Istnieje kilka możliwości zamontowania pendrive'a w VirtualBox'ie, my jednak na szybko opiszemy sobie zaledwie dwa:

  1. Wykorzystanie ISO prostego boot-manager'a (metoda szybsza).

  Pierwsza opcja to skorzystanie z gotowego bootmanager'a o nazwie Plop którego obraz można pobrać tutaj (obecnie w wersji 5.0.15).
  Następnie rozpakowujemy pobrany plik i wewnątrz folderu powinniśmy znaleźć plik plpbt.iso.

  Teraz czas na stworzenie maszyny gdy to już zrobimy przechodzimy do Ustawień, tutaj będziemy mieli dwie rzeczy do zrobienia

  • Po pierwsze aby zamontować pendrive'a należy go przede wszystkim dodać w sekcji USB ustawień maszyny którą wcześniej stworzyliśmy, zrobimy to naciskając Add USB device obok listy i wskazując uprzednio podpięte urządzenie:
   USB Settings
  Uwaga, wymagane jest uruchomienie VirtualBox'a z prawami root'a/administratora (np. w linux'ie z terminala poprzez sudo virtualbox) - w przeciwnym razie program może nie wykrywać podłączonych urządzeń USB!

  Warto upewnić się czy pendrive jest umieszczony w odpowiednim porcie (USB 2.0 vs USB 3.0) oraz czy w ustawieniach BIOS naszego komputera jest włączone wsparcie dla odpowiedniego sterownika EHCI/xHCI.

  • Po drugie należy dodać nasz obraz do napędu z którego będzie startowała maszyna przy uruchamianiu, zrobimy to w zakładce Pamięć poprzez wskazanie na liście Select optical disk oraz naszego ISO:
   Select ISO Image
   Gotowe teraz wystarczy uruchomić naszą VM'ke i z menu wybrać USB:
   Run VM

  2. Stworzenie virtualnego dysku wskazującego na fizyczne urządzenie (metoda dłuższa)

  Druga opcja jest trochę bardziej wymagająca, po zainstalowaniu pendrive'a w slocie naciskamy (Ctrl + R) które wywoła okno uruchamiania w którym wpisujemy diskmgmt.msc, jest to standardowe narzędzie wbudowane w systemy Windows do zarządzania dyskami:
  Run diskmgmt.msc
  Następnie należy rozpoznać który dysk to nasza pamięć przenośna, najłatwiej po rozmiarze: (zazwyczaj jest zauważalnie mniejszy od pozostałych)
  Disk manager - find device
  Następnie odszukujemy cmd i uruchamiamy go jako administrator: (PPM > Uruchom jako administrator)
  Find cmd and run as administrator
  Przechodzimy do lokalizacji w której mamy zainstalowanego VirtuaBox'a:
  cd %programfiles%\Oracle\VirtualBox

  Teraz przyszedł czas na dość długą komendę która stworzy nam virtualny dysk wskazujący na fizyczne urządzenie:
  VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "%USERPROFILE%"\Desktop\usb.vmdk -rawdisk \\.\PhysicalDrive1

  PhisicalDrive1 to inaczej nasz Dysk 1 (patrz obrazek wyżej) z narzędzia zarządzania dyskami, jak się domyślasz wadą tego rozwiązania jest możliwość podmiany urządzenia które otrzyma dokładnie taki sam identyfikator.
  W skrócie oznacza to, że można podmienić przez przypadek pendrive'a na innego w trakcie działania maszyny i tym samym sobie ją wywalić ;)

  Oczywiście wcale nie musi być to dysk pierwszy dlatego należy sprawdzić to w menadżerze.
  Mając już to zrobione powinniśmy zobaczyć taki komunikat:
  CMD success
  Dzięki temu na pulpicie powinien nam się pokazać plik usb.vmdk który należy dodać w konfiguracji maszyny i/lub podczas jej tworzenia.

  Aby to zrobić również należy uruchomić VirtualBox'a z prawami administrator'a a następnie podczas tworzenia maszyny wybrać nasz obraz:
  Create VM disk
  Uruchomi się menadżer zarządzania dyskami Virtuabox'a w którym z pomocą Add disk icon wskazujemy ścieżkę do naszego obrazu.
  VM Disk manager

  Linux

  Tutaj sprawa jest o wiele prostsza - wystarczy, że z terminala uruchomi się polecenie sudo fdisk -l oraz zlokalizuje swoje urządzenie (pendrive) a następnie analogicznie wyda polecenie:
  VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "~/Desktop/usb.vmdk" -rawdisk /dev/sdX
  Pamiętając oczywiście o podmianie sdX na właściwy identyfikator dysku.


  Inne możliwe sposoby poza wyżej przedstawionymi zbootowania pendrive'a to na przykład skorzystanie z projektu VMUB.


Zaloguj się, aby odpowiedzieć