Przesyłanie plików pomiędzy dwoma urządzeniami z pomocą sieci


 • Admin

  Przesyłanie plików pomiędzy dwoma urządzeniami z pomocą sieci

  Zastanawialiście się kiedyś czy jest możliwe przesyłanie plików bezpośrednio z komputera do komputera z użyciem zwykłej skrętki internetowej (popularnego zwanej kablem sieciowym)?

  Oczywiście jest to możliwe, natomiast w tym poradniku pokaże Wam jak w prosty sposób wykorzystując ten fakt możecie przesyłać ogromne pliki pomiędzy dwoma komputerami nie tracąc na transferze. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku będą dyski obu urządzeń i karty sieciowe ograniczające prędkość - pomijając ten element będzie to niesamowicie wydajne łącze (lepsze niż ręczne zgrywanie plików na i z pendrive'a).

  Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę, że najlepszym kablem do tego typu połączenia będzie kabel skrosowany (crossover) czyli taki który z jednej strony jest zakończony standardem EIA/TIA 568A a z drugiej EIA/TIA 568B. Ale i bez tej wiedzy możemy sobie poradzić wystarczy znaleźć odpowiedni kabel ~ przykład: klik

  Kolejnym etapem będzie połączenie obu urządzeń kablem i odpowiednia konfiguracja, w zależności od systemu:

  Windows -> Windows

  W ustawieniach karty sieciowej (Właściwości > IPv4) na jednym z komputerów należy ustawić IP oraz maskę:
  Change IP/Mask Windows

  • PC1:
   IP: 192.168.1.1
   MASK: 255.255.255.0

  Analogicznie robimy na drugim ustawiając inny (wolny adres - w naszym przypadku 192.168.1.2)

  • PC2:
   IP: 192.168.1.2
   MASK: 255.255.255.0

  W razie problemów należy sprawdzić opcje udostępniania oraz odnajdywania sieci i katalogów sieciowych (Centrum sieci i udostępniania > Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania).

  Share options

  Wszystko opcje ustawiamy na włączone przy wpisie obok którego pisze "obecny profil" - w naszym przypadku Publiczny choć wcale taki nie musi być. Ostatnią opcję (udostępnianie chronione hasłem wyłączamy).

  Ważne też aby oba komputery pracowały w tej samej grupie roboczej - najlepiej domyślnej WORKGROUP.

  Na koniec pozostaje stworzyć folder (np. Test ) na maszynie źródłowej który chcemy udostępnić drugiemu urządzeniu i w Właściwościach zmienić uprawniania do tego katalogu katalogu: (PPM > Właściwości, zakładka Udostępnianie)

  Directory share option

  Wybieramy "Udostępnij..." i dodajemy użytkownika "Wszyscy" oraz zwiększamy mu zakres uprawnień na "Odczyt/zapis".

  Oczywiście można bardziej zakroić uprawnienia czy też autoryzować wybranego użytkownika do z góry określonego folderu jednak do prostego przesyłania komputerów (offline) ta metoda jest najszybsza i najmniej problematyczna (po wszystkim należy pamiętać o wyłączeniu udostępniania!).

  Potem pozostaje jeszcze znaleźć nasz zasób poprzez zakładkę Sieć w eksploratorze windows (pod warunkiem że nazwy komputerów są różne) na drugim urządzeniu czy też wciskając odpowiednią kombinacje (Ctrl + R) oraz podać ścieżkę do katalogu sieciowego \192.168.1.X\Test (X podmieniamy na adres komputera źródłowego, Test to nazwa udostępnionego katalogu).

  Po całym procesie należy ponownie zmienić ustawienia kart sieciowych na automatyczne (jeżeli takie były).

  Windows -> Linux

  Tutaj sprawa wygląda dużo prościej na Linux'ie (Ubuntu, debian etc.) przechodzimy do Ustawień sieci przewodowej (i/lub bezprzewodowej) i ustawiamy tryb podstawowej karty sieciowej na Link-Local.

  Linux network link-local

  Drugi komputer jeżeli jest pod kontrolą Windows i był wcześniej odpowiednio skonfigurowany (automatycznie pobierany adres IP/maska) to powinien od razu załapać.

  Potem pozostaje konfiguracja Samby na linux'ie - no chyba, że korzystacie z Desktop'a to sprawa z głowy tworzymy katalog o dowolnej nazwie a następnie PPM -> Opcje współdzielenia i ustawiamy nazwę oraz zgadzamy się na Dostęp dla gości oraz Zezwalanie innym na zapisywanie oraz usuwanie plików...

  Share directory linux

  W przypadku ewentualnego komunikatu o uprawnienia zatwierdzamy go i gotowe. Oczywiście wszystkie pliki w przesłane w ten sposób otrzymają uprawnienia nobody oraz nogroup, należy je zmienić chcąc zrobić z nimi cokolwiek pod linux'em (wewnątrz katalogu z terminala wydajemy polecenie sudo chown -R $USER:$USER *).

  Jeżeli chcemy zrobić udostępnianie w drugą stronę robimy udostępnianie dokładnie tak jak w przykładzie Windows -> Windows a na maszynie linux'a możemy znaleźć nasz udział w zakładce Inne położenie jako "smb://192.168.1.X" (X podmieniamy na adres komputera źródłowego).

  Linux -> Linux

  Ostatnia już możliwość, choć zdawałoby się, że to Windows jest najbardziej user-friendly to w tym przypadku nie do końca tak jest. Aby dokonać udostępniania plików bezpośrednio z maszyny pod kontrolą Ubuntu etc. do drugiej takie samej należy jedynie zmienić ustawienia obu kart sieciowych na wspomniany wyżej Link-local.

  Link local ubuntu

  Dzięki temu oba komputery natychmiast po podłączeniu otrzymają adres'y z puli 169.254.X.X. W przypadku problemów należy wyłączyć i włączyć karty sieciowe (tak aby pobrały nowy adres). Sprawdzić to możemy albo w aplecie sieci:

  IP show
  albo z pomocą terminala Ctrl + Alt + T (gnome-terminal) oraz polecenie ifconfig:

  Terminal IP show

  Potem pozostaje już udostępnić zasób (np. samby) i przejść do Inne lokalizacje oraz wpisać odpowiedni adres drugiego z komputerów (w postaci smb://169.254.X.X).

  Można też tak jak w przypadku Windows'ow ustawic statyczny adres na jednej i drugiej maszynie z tą samą maską. Ponadto w przypadku linux'a mamy szereg innych metod transmisji danych jak konsolowy SCP czy nawet postawienie własnego serwera FTP/SFTP.

  MAC -> MAC

  W przypadku urządzeń z nadgryzionym jabłkiem dużo lepiej jest użyć dedykowanego kabla tzw. FireWire dzięki któremu transfer dużych partii danych będzie przebiegał szybko (porównywalnie z przesyłaniem przez LAN) i sprawnie a samo udostępnianie będzie natychmiastowe.

  Gdyby jednak chcieć skonfigurować komputery do przesyłania danych przez sieć powinno to wyglądać podobnie jak w przypadku linux'a.

  To tyle, mam nadzieje, że pomogłem - w razie ewentualnych pytań / problemów zapraszam do sekcji komentarzy poniżej.