Laptop Dell restartuje się po aktualizacji do Windows 10

• Admin

Ostatnimi czasy miałem możliwość aktualizować do Windows'a 10 większą liczbę komputerów biurowych marki Dell, w związku z tym raz trafiały się komputery stacjonarne a innym razem laptopy.
    Będąc już w temacie laptopów natrafiłem na jeden dość ciekawy laptop Dell Latitude z serii 5000 (dokładnego modelu niestety nie pamiętam - a żałuje, że nigdzie nie spisałem).

Co ciekawe komputer ten po aktualizacji z Win 7 do Win 10 i zalogowaniu się na konto użytkownika samoczynnie się restartował (powtarzając to w nieskończoność). Dokładnie działo się to paręnaście / parędziesiąt sekund po uruchomieniu, zaraz po wyświetleniu konsoli (kto bardziej uważny ten wie, że podczas uruchamiania Windows 10 wyświetla się na kilka nanosekund wiersz poleceń a potem ginie).

Na początku nie mając czasu na rozwiązywanie takich błahych problemów kolejno stawiałem wszystkie komputery od zera, wszystko konfigurując od podstaw, nieco żmudnie i całkowicie bez sensu (ale skuteczne - umożliwiając tym samym ludziom dalszą pracę, ponieważ gonił mnie czas) jednak w pewnym momencie stwierdziłem, że pasowało by coś z tym zrobić i dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje.

Robiąc trzeciego takiego samego laptopa, po prostu stwierdziłem koniec tego dobrego. Z racji tego, że na starcie było parę sekund zanim dell samoczynnie uruchamiał się od nowa i restartował w nieskończoność, było to wystarczające do tego aby błyskawicznie wejść w msconfig i uruchomić bezpieczny rozruch (z obsługą sieci). Oczywiście są inne sposoby na dostanie się do trybu awaryjnego (np. F8) - ale różnie to działa.

O dziwo podczas bezpiecznego rozruchu (czy też inaczej trybu awaryjnego) laptop nie wykazywał żadnych nieprawidłowości i po prosu działał.
    Po dłużej chwili, wyłączając poszczególne usługi startujące zaraz po uruchomieniu systemu doszedłem do tego, co jest winowajcą całego zamieszania a jest nim ~ Unified Wireless Application od Qualcomma.

Poza tym aktualizacja Windows 10 usunęła dwa programy: Intel USB 3.0 eXtensible Host oraz Dell Backup and Recovery co akurat na dobre wyszło bo nie jestem fanem autorskich rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych - niemniej wydłużyło to sztucznie całą analizę problemu (zawsze to kolejne dwa programy mogły powodować nieoczekiwane problemy).

Mam nadzieje, że dzięki temu opisowi osoby mające podobne problemy będą mogły odetchnąć z ulgą. Rozwiązanie to oczywiście wyłączenie wyżej wymienionego programu. Pytanie czy wy także spotkaliście się z podobnym problemem ? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Log in to reply