eXtern OS - linux jakiego jeszcze nie znaliście!


 • Admin

  Cześć!
  W dniu dzisiejszym natrafiłem na dość nową a zarazem ciekawą dystrybucje linux'a - która jest w zasadzie jeszcze projektem czyli eXtern OS. Jeżeli kojarzycie inną dystrybucje jaką jest Elementary OS i widzieliście chociaż raz jak ona wygląda na pewno wiecie, że linux też potrafi być ładny.

  W ślad tych developerów postanowił pójść niejaki Anesu Chiodze będący studentem uniwersytetu RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) czyli australijskiej uczelni wyższej (inżynieria komputerowa i informatyka). Udowodnił on całkiem niedawno, że można podobnie jak autorzy Elementary OS zaprojektować oraz wykonać dobrze wyglądającą dystrybucje.

  Choć sam system jest dopiero w wersji beta (został wydany całkiem niedawno) i długo będzie w powijakach to już teraz zapowiada się naprawdę interesująco, czego dowodem jest poniższy film:

  https://www.youtube.com/watch?v=-5tak0tHqIg

  Anesu jest w tym momencie na etapie zbierania środków (patreon) oraz pozyskiwania wsparcia innych developerów, tak aby projekt doprowadzić do wersji stabilnej. Do tego momentu system jest w pełni darmowy i można go bezpłatnie przetestować.

  Niestety jedynym sposobem aby to zrobić jest wypalenie płyty lub użycie pendrive'a z wersją livecd ponieważ dystrybucja na moment obecny nie radzi sobie z obsługą wirtualnych maszyn (tak samo jak one z nią). Podobnie zresztą nie zainstalujecie jej na dysku twardym (bo z tym tez ma lekki problem).

  Niemniej eXtern tak jak opisuje go sam autor wprowadza kompletnie nowe doświadczenia z pracy z własnym systemem, i po części ma racje bo tego jeszcze nie było, były wprawdzie próby stworzenia "ładnego" (choć to bardziej sprawa gustu) OS'a ale nie zawsze to wychodziło. Natomiast jeżeli uda się ten projekt wyprowadzić na prostą może być naprawdę ciekawą alternatywą dla innych systemów linuxo-podobnych. Bazą do stworzenia tego cudeńka był oczywiście tak jak można było przypuszczać Ubuntu.

  Oficjalna strona: https://externos.io

  Według informacji na stronie projektu aby dystrybucje uruchomić musimy spełnić minimalne wymagania, a te wcale nie są takie małe:
  **
  Intel Celeron 64-bit 1.2 GHz porównywalny lub lepszy,
  4 GB RAM,
  Ekran VGA o rozdzielczości ekranu 1366 × 768.
  Połączenie internetowe
  **

  Napiszcie co wy sądzicie o eXtern, ma szanse się przebić? Podoba Wam się? Swoją opinie koniecznie zostawcie w komentarzu!


Zaloguj się, aby odpowiedzieć