Brak pasków zadań, dock'ow na Ubuntu [TuT]

• Admin

Cześć!
    W tym krótkim Tutorial'u pokaże wam w jaki sposób możecie naprawić środowisko graficzne gnome w przypadku problemów z jego działaniem - konkretniej rzecz ujmując usuwając przez przypadek któryś z jego pakietów składowych.

Problem:

Całość rozwodzi się o usunięcie pewnych elementów składających się na środowisko graficzne - w moim przypadku chcąc pozbyć się problemów z pakietami usunąłem sobie przez przypadek (przez moje niedopatrzenie) pakiet python'a (wraz z zależnościami - apt-get purge) a z racji tego, że gnome ma kilka wstawek python'owych posypały się niektóre elementy.
    W zasadzie to pulpit jako tako był ale jedyne co mogłem zrobić to utworzyć katalog, plik - nie było w ogóle widocznych żadnych pasków (górna część) oraz dock'u z aplikacjami (lewe skrzydło).

Rozwiązanie:

Pomimo dość poważnych zmian rozwiązanie tego problemu jest trywialne. Z racji tego, że Ubuntu występuje z różnymi środowiskami nie jest z nimi aż tak bardzo zintegrowany jak chociażby Windows. Dzięki czemu jest to tak właściwie nakładka na wersje serwer - co daje nam pewne możliwości a mianowicie:

Za pomocą skrótu klawiszowego ALT + CTRL + F1 (od & do F6 włącznie) wyłączamy środowisko graficzne i przechodzimy do trybu konsoli.
    Logujemy się podając login i hasło (zupełnie tak jakbyśmy to robili łącząc się po SSH).
    Następnie wydajemy polecenie:

sudo apt-get install ubuntu-desktop

Rozpocznie się pobieranie brakujących plików itd. po zakończeniu gdy ponownie ujrzymy znak zachęty wystarczy wpisać polecenie: reboot
    To zrestartuje nasz komputer - a po samym restarcie powinien powrócić do prawidłowego działania ;)