Jak sprawdzić liczbę klatek na sekundę? [Poradnik]
-
FPS zawsze pod kontrolą - czyli jak sprawdzić ilość klatek na sekundę?
Sposobów na sprawdzenie liczby FPS'ow jest wiele ważne jest jednak aby uzyskać zadowalający efekt.
Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych.Wbudowane polecenia:
Często same gry udostępniają nam opcje śledzenia liczby klatek za pomocą odpowiednich poleceń (przeważnie wpisywanych w konsoli gry poprzedzając je znakiem tyldy który ją uruchamia).
Wiadomo jednak, że każdy kombinuje jak zrobić to dużo prościej i nikt nie będzie przeglądał całego spisu poleceń dla każdej gry z osobna chcąc włączyć których i tak nie sposób zapamiętać.MSI Afterburner:
Pomimo, że mogłoby się wydawać, że program ten jest tylko i wyłączenie dla kart właśnie od MSI tak w rzeczywistości nie jest, gdyż doskonale radzi sobie z obsługą kart również innych producentów.
Oprogramowanie dostarcza wielu szczegółowych informacji i pokazuje nie tylko FPS'y ale również dużo innych bardzo istotnych informacji odnośnie komputera.Pierwsze co należałoby zrobić to pobrać MSI Afterburner ze strony producenta.
Następnie wypakowujemy go np. WinRAR i instalujemy (instalacja przebiega standardowo dlatego nie będę jej tutaj opisywał).
Przy instalacji koniecznie musimy zaznaczyć (Riva Tuner Server) którą również instalujemy.
Uruchamiamy nasz program i w zależności od wersji oraz nakładki szukamy menu ustawień: (w najnowszej wersji przy domyślnym ustawieniu jest to koło zębate)Po wybraniu uruchomi nam się okno z opcjami programu (jak widać jest ich dość sporo).
Nas jednak interesuje zakładka Monitoring:
Widzimy w niej tabelkę zawierającą poszczególne moduły jak "Temperatura GPU", "Użycie GPU" itd.
Wybieramy pojedynczo każdy z nich i zaznaczamy opcje "Pokaż na OSD" jeżeli chcemy aby dany moduł był widoczny podczas gry.
Jeżeli moduł jest już aktywny w kolumnie Właściwości będzie widniał napis "w OSD".
Program umożliwia nam pokazanie informacji dotyczących wykorzystania poszczególnych rdzeni CPU, wykorzystanie RAM, Temperatury, Taktowanie GPU i wielu innych.
Gdy wszystko ustawiliśmy już według swoich preferencji przechodzimy dalej do zakładki "On-Screen Display":Tutaj ustawiamy skróty klawiszowe dzięki którym możliwe będzie przełączanie / ukrycie oraz pokazanie monitora zasobów jak i kilku innych opcji.
Jeżeli mamy i to możemy przejść do RivaTuner Statistic Server a więc drugiego programu z którym MSI Afterburner jest niejako zintegrowany (wybieramy "Więcej").
Uruchomi nam się właśnie Riva:W tym programie (za pomocą "Add" u dołu) dodajemy z kolei pliki wykonywalne gier, programów w których monitor ma być widoczny - tak jak na powyższym przykładzie csgo.exe (Counter Strike - Global Offensive).
Dodatkowo można również ustawić pozycję w której ma zostać wyświetlony zasobnik, kolor, rozmiar czy cień.
Teraz wystarczy tylko wejść do gry i wuala:(Ten screen akurat nie pochodzi z Cs'a a tylko z Euro Truck Symulator 2)
EVGA Precision
:::
Niebawem będzie
:::
Programy do nagrywania:
Podobny efekt można uzyskać np. wykorzystując programy do nagrywania (Fraps, Bandicam czy Action!) jednak w tym przypadku dostaniemy jedynie liczbę klatek na sekundę (FPS) bez dodatkowych fajerwerków jak powyżej.
GeForce Experience (Shadowplay)
W zasadzie można by go zaliczyć do programów do nagrywania. Jest to dodatkowy program od NVIDIA dzięki któremu możemy przechwytywać obraz oraz dodatkowo wyświetlać informacje o FPS w grach.AMD Overlay (wcześniej Raptr i/lub AMD Gaming Evolved)
Druga z opcji jest przeznaczona z kolei dla posiadaczy kart czerwonych (AMD) choć nie tylko. Ten program również jest dostarczany wraz z sterownikami i również oferuje wyświetlanie liczby klatek.Oprogramowanie zostało zastąpione niedawno przez "Radeon Overlay", zawarte bezpośrednio w sterowniku Radeon Software Adrenalin Edition. Jest to tylko jedna z wielu nowych opcji które pozwalają także na nagrywanie, stremowanie - ReLive, profilowanie gier - Radeon Watt Man czy monitorowanie wydajności - Radeon Link i wiele innych.
Po więcej szczegółów odsyłam do oficjalnej strony.
Biblioteki gier i programy dodatkowe:
Korzystając np. z gier na platformie Steam również macie możliwość włączenia nakładki Steam w opcjach programu:
Dodatkowo możecie skorzystać z programów zew. jak chociażby Overwulf:
Czy innych mniej znanych jak Razer Cortex:
Mam nadzieje, że te kilka programów ułatwi wam nieco sprawdzenie stanu płynności waszej rozgrywki ;)
A jak wy sprawdzacie FPS w grach? Być może macie własne sposoby, programy które warto byłoby dodać do tego krótkiego poradnik'a - koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu poniżej!~[Poradnik został napisany dla TcgForum.pl i zabrania się kopiowania oraz rozpowszechniania go bez zgody autora.]~(red)