Przyśpieszamy Windows w 8 prostych krokach [Poradnik]


 • Admin

  Cześć!
  W tym poradniku opowiem trochę na temat optymalizacji systemu Windows. Jak wiadomo z czasem nasz komputer zwalnia - i jest to spowodowane nie tyle przepełnieniem się naszego fizycznego dysku ale również wynika to bezpośrednio z budowy naszego systemu, jego zależności - obecności rejestru czy samych programów których deinstalatory nie zawsze w pełni potrafią usunąć wybrane aplikacje.

  I można ściągać co chwile różne programy które w założeniach mają przyśpieszać nasz komputer - a które najczęściej dodatkowo go zapychają. Jednak pytanie czy warto?

  Zawsze natomiast warto przeprowadzić ręcznie tego typu konserwacje naszego systemu, zajmie nam to dosłownie kilka minut a efekt będzie dużo lepszy niż ten który uzyskacie z pomocą super programów.
  Nie mówię tu oczywiście, że korzystanie z jakichkolwiek programów podczas konserwacji naszego Windows'a jest złe - nie, sam w poniższym poradniku opisze wam działanie kilku z nich.

  1.& Usuwanie zbędnych programów

  Revo

  Jako użytkownicy którzy buszują po internecie ściągamy naprawdę ogrom programów z których bardzo często korzystamy tylko i wyłącznie raz - tak ogólnie zresztą cała nasza interakcja z komputerem ogranicza się do kilku podstawowych programów, każdy z nas ma taki swój własny starter pack aplikacje których używa na co odzień. Są one niezastąpione, jednak często obok nich instalujemy również inne programy, programy wymagane - np. sterowniki od drukarki która i tak już od dawna nie działa czy stare sterowniki karty graficznej.
  Większość z nich prawdopodobnie usuwacie wchodząc w aplet:

  Panel sterowania -> Programy i funkcje -> Odinstaluj

  Co jednak jeżeli powiem wam, że pomimo takiej deinstalacji nie wszystkie pliki zostaną usunięte?
  Wciąż w waszym systemie pozostaną szczątki plików których z którymi oryginalny uninstaller sobie nie poradził oraz niektóre wpisy w rejestrze których wbudowany aplet nie uwzględnia.
  Oczywiście jedna aplikacja która pozostawi taki syf nie jest zbytnio inwazyjna dla całego OS'u - co jednak jeżeli usuniemy 10, 100 albo i więcej takich aplikacji w ten właśnie sposób?
  Na to pytanie myślę, że każdy z was potrafi sobie odpowiedzieć we własnym zakresie.

  Dlatego w tym podpunkcie zaproponuje wam program za pomocą którego w pełni usuniecie zbędne programy z waszego komputera - program o nazwie Revo Uninstaller (oczywiście można użyć również inne jak np. Total Uninstaller ale ten opisany tutaj polecam ze względu na fakt, że sam go używam i jak dotąd nigdy mnie nie zawiódł).

  Pobrać go można w pełni bezpłatnie >> TUTAJ <<.

  Revo choć może graficznie nie jest zbyt przyjazny użytkownikowi to spełnia swoje zadanie w 101%. Aby pozbyć się wybranego programu wystarczy wskazać go na liście po czym nacisnąć Odinstaluj a następnie w przejść przez jego domyślny deinstalator aby później zaznaczyć zaawansowane skanowanie i usunąć pozostawione pliki, wpisy w rejestrze (radze jednak uważać z stosowaniem trybu zaawansowanego skanowani - jeżeli nie jesteśmy pewni wybierzmy np. tryb Bezpieczny).

  2.& Programy startujące wraz z system

  Niektóre ważniejsze programy bardzo często są uruchamiane w tle nawet bez wiedzy użytkownika - jednak możemy je w łatwy sposób wyłączyć.
  Aby to zrobić w zależności od wersji Windows'a z jakiej obecnie korzystacie może się nico różnić:

  • Od XP do 7 -> naciskamy skrót klawiszowy Win + R a następnie wpisujemy msconfig i zatwierdzamy po czym przechodzimy do zakładki "Uruchamianie" i wyłączamy zbędne programy. *W przypadku tych wersji system będzie chciał się zrestartować - dopiero wtedy będą widoczne wprowadzone zmiany.
  • Od 8 do 10 -> naciskamy skrót klawiszowy Ctrl + Shift + Esc a następnie przechodzimy do zakładki "Uruchamianie" i wyłączamy zbędne programy.

  Co mam na myśli mówiąc zbędne programy? A no te które nie są nam od razu potrzebne a włączenie ich później nie będzie miało kuriozalnego znaczenia.
  Poniżej przykład jak to wygląda w moim przypadku:

  Menadzer zadan

  Jak widać pozostawiłem tylko te programy które są ważne - np. sterowniki Radeon, Realtek czy Oscar editor (od myszki). Wszelkie programy do komunikacji czy platformy do gier pozostawiam wyłączone - wyjątkiem jest tylko Spotify (które w zasadzie też mogłoby być wyłączone). Nie mam od razu po włączeniu komputera potrzeby rozmowy z kimś czy grania cały dzień. Pierwsze co robię to raczej przeglądam internet i dopiero wtedy w zależności od potrzeb uruchamiam wybrane programy i również wam to polecam. Mimo, że w moim przypadku nie przynosi to zbytniej poprawy (z racji tego że mam również zrobioną partycje z Ubuntu - a więc przed uruchomieniem Windows'a uruchamia się najpierw GRUB) jednak w waszym przypadku takie rozwiązanie może przynieść wyraźne przyspieszenie - szczególnie podczas startu systemu.

  3.& Zaprzęgniecie do pracy wszystkich rdzeni

  Począwszy od Windows XP w OS Microsoft'u jest dostępne narzędzie o nazwie MSCONFIG (tak to samo które używaliśmy podpunkt wyżej) - zarządza ono w większości rozruchem systemu - w zależności od wersji uruchamianymi wraz z startem usługami, programami a nawet pozwala na trochę bardziej zaawansowaną konfiguracje rozruchu. I w tym momencie własnie na tych bardziej zaawansowanych opcjach się skupimy.
  Pierwsze co wypadałoby zrobić to otworzyć aplet "Konfiguracji systemu" czyli nasz MSCONFIG.
  Obojętnie od posiadanej wersji zrobicie to w sposób opisany w poprzednim punkcie (ten dla Win XP - Win 7).
  Następnie przechodzimy do zakładki Rozruch i wybieramy "Opcje zaawansowane":

  Opcje rozruchu

  Zaznaczamy liczba procesorów i wybieramy w zależności od liczby rdzeni maksymalną wartość (w moim przypadku 4).
  Następnie kliknij OK a potem zastosuj i ponownie OK - będzie wymagany restart komputera (zrestartuj).

  4.& Wyłączenie zbędnych usług

  Jak wiadomo oprócz programów startujących w tle podczas startu naszego systemu do pracy zostają zaprzęgnięte również usługi - czasami nawet same programy uruchamiają po kilka, kilkanaście zbędnych usług których najpewniej nigdy nie użyjemy. Aby je wyłączyć - postępujemy według instrukcji powyżej - z tą różnicą, że wchodzimy do zakładki Usługi:

  Uslugi

  Pamiętajmy aby zaznaczyć opcje ukrycia usług firmy Microsoft chyba, że jesteście na tyle zaawansowani użytkownikami, że wiecie za co one odpowiadają - ale w ten czas nie czytalibyście tego poradnika.
  Jeżeli jednak nie wiecie za co odpowiadają poszczególne usługi - zalecam pominąć ten krok.
  Tak jak widać w moim przypadku program do wirtualizacji uruchamia aż cztery do niczego mi nie potrzebne usługi (VMware - alternatywa dla VirtualBox'a)

  5.& Skan rejestru i naprawa błędów

  Najbardziej problematyczny element systemu? Myślę, że spokojnie można by o nim tak powiedzieć - rejestr. Czasami warto również w nim posprzątać - tym razem wysłużymy się programem o nazwie CCleaner (chyba każdy kto kiedyś próbował przyśpieszać swój komputer usłyszał o tej aplikacji).

  Program w wersji bezpłatnej dostępny >> TUTAJ <<.

  Ccleaner

  Po uruchomieniu przechodzimy do sekcji Rejestr:
  Wybieramy "Skanuj aby znaleźć problemy" - nastąpi skanowanie rejestru pod kątem brakujących bibliotek i niespełnionych zależności. Po zakończeniu "Napraw zaznaczone problemy...".
  Program poprosi nas o zrobienie kopii rejestru w razie problemów (ten krok możemy zrobić opcjonalnie).
  Naprawiamy wszystkie zaznaczone problemy i zamykamy okienko.

  Oprócz rejestru możemy w nim również usunąć kilka dodatkowych śmieci z naszego komputera (coś podobnego do opcji poniżej z tym, że trochę dokładniej) oraz usunąć programy (tak samo jak w Programy i Funkcje) - w tym celu przechodzimy do sekcji Cleaner i analizujemy a potem usuwamy wszystko co zbędne.

  6.& Czyszczenie dysku z aktualizacji oraz plików tymczasowych

  Odkąd w Windows'e dodano możliwość upgrade'u na nowszą wersje z zachowaniem wszystkich plików instalator systemu za każdym razem przetwarzał wszystkie zainstalowane programy oraz pliki użytkownika aby bezkolizyjnie moc przesiąść się na nowszą wersje. Po ukończeniu procesu aktualizacji na dysku C:// bardzo często zostawał folder Windows.old - który zawierał wszystkie stare pliki z poprzedniego OS'u. Tak aby w przypadku jakichkolwiek błędów można było odzyskać własne dane bez większych problemów. Jednak z czasem folder ten nie jest nam już potrzebny - dlatego warto go po prostu usunąć.

  Drugim takim sposobem na dodatkowy przyrost miejsca na dysku jest wbudowane narzędzie o wdzięcznej nazwie "Oczyszczanie dysku" - znajdziemy go w Start -> Wszystkie aplikacje -> Narzędzia administracyjne -> Oczyszczanie dysku lub za pomocą wyszukiwarki systemowej. Co takiego ono robi? W sumie to dość sporo - analizuje system w poszukiwaniu plików tymczasowych, śmieci a następnie za naszym pozwoleniem pozbywa się wszystkiego co zbędne.
  Uwaga - narzędzie to może usunąć pliki z kosza systemowego oraz stare obrazy odzyskiwania systemu - podczas zaznaczania zbędnych pozostałości warto mieć to na uwadze i w razie potrzeby odznaczyć odpowiednie opcje. Jeżeli wszystko jest gotowe klikamy Ok i potwierdzamy chęć usunięcia zbędnych plików.

  Oczyszczanie dysku

  Kolejną metodą na przyśpieszenie pracy z dyskami (tyczy się to tylko dysków HDD) jest tak zwana defragmentacja. Tym razem odszukujemy w naszym systemie narzędzia o nazwie "Defragmentacja i optymalizacja dysków":

  Optymalizowanie dysku

  Dzięki tej funkcji możemy w prosty sposób ułożyć wszystkie dane na naszym twardzielu tak aby dostęp do nich był znacznie szybszy.

  Jeżeli z jakiś powodów automatyczna optymalizacja nie została ustawiona również zalecam ustawić Cotygodniowy albo Comiesięczny harmonogram - oraz przeprowadzić ją również manualnie skoro i tak już znajdujemy się w tym narzędziu (Zaznaczamy partycje i Optymalizuj). Najważniejsza jest defragmentacja dysku C ponieważ to tam w domyśle znajduje się wasz system ale oczywiście inne partycje też bardzo dobrze jest zrobić.

  7.& Wskazanie priorytetów

  Aby w pełni wykorzystać potencjał naszego PC warto wybrać opcje na której nam faktycznie zależy - musimy więc wskazać Windows'owi czy chcemy wodotryski i efektownie wyglądające przejścia czy wolimy pełny potencjał mocy obliczeniowej jaką jest nam w stanie dostarczyć nasz komputer.
  Przejdźmy więc do Panelu sterowania > System > Zaawansowane ustawienia systemu a następnie w karcie Zaawansowane wybierzmy Wydajność > Ustawienia.

  Opcje wydajnosci

  W tym oknie wybieramy "Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności" po czym Zastosuj i Ok.

  Zredukujmy czas oczekiwania na wybór systemu - W przypadku kiedy na naszym komputerze posiadamy tylko Windows'a możemy wyłączyć opcje oczekiwania na wskazanie systemu operacyjnego.
  Będąc już w zakładce Zaawansowane (z opisu wyżej) wchodzimy do Uruchamianie i odzyskiwanie > Ustawienia.

  Opcje uruchamiania i odzyskiwania

  W okienku z kolei odznaczamy "Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych" i zatwierdzamy.

  8.& Wyłączenie nieużywanych funkcji

  Funkcje to kolejny odłam syfu który opóźnia uruchamianie - choć zdecydowana większość jest potrzebna to możemy zawsze lekko je edytować. W tym celu klikamy PPM na Start i wybieramy Programy i funkcje (tak to te same co wchodząc w Panel sterowania -> Programy i funkcje -> Odinstaluj).
  W każdym bądź razie wybieracie po lewej "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows":

  Funkcje systemu

  Teraz możemy odznaczyć np. Internet Explorer 11 - myślę, że nikt już nie używa tej przeglądarki (trzeba być bardzo zdesperowanym aby korzystać z którejkolwiek wersji tego programu - ale to tylko moja opinia i mogę się mylić).
  Inna funkcja którą mogliście kiedyś włączyć bawiąc się w pseudo-hakera to Telnet który też niespecjalnie wam się przyda.
  Przechodząc trochę wyżej i rozwijając "Funkcje multimedialne" możecie również pozbyć się Windows Media Player który można zastąpić jakimś zamiennikiem - np. VLC.
  Na koniec pozostaje nam jedynie zatwierdzić wszelkie zmiany i uruchomić ponownie komputer.

  Ok, to by było już na tyle. Uprzedzam jednak, że bazowałem na Windows w wersji 10 tak więc niektóre przedstawione opcje mogą być niedostępne lub inaczej się nazywać w starszych wersjach.
  Choć powyższe opcje są stosunkowo bezpieczne to i tak podkreślam, że [color=red]nie biorę odpowiedzialności za wszelkie problemy wynikające z wł/wył niektórych opcji według powyższego poradnika[/color] - znając głupotę ludzką muszę o tym wspomnieć.

  Jeżeli znacie jeszcze inne, być może lepsze sposoby na przyśpieszenie Windows'a - zapraszam do sekcji komentarzy poniżej a być może znajdą się one również w tym poradniku.

  -> Poradnik został napisany dla TcgForum.pl i zabrania się kopiowania oraz rozpowszechniania go bez zgody autora. <-


Zaloguj się, aby odpowiedzieć