Zasoby pomocny w tworzeniu grafiki i nie tylko!

• Admin

Cześć!
    W tym wątku możecie podawać strony z darmowymi zasobami jak tła oraz ikony czy wideo, czym więcej tym lepiej.
    Poniżej przedstawiam Wam mój skromny zbiór, mniej lub bardziej przydatnych linków do stron z niezwykłymi narzędziami nieocenionymi w codziennej pracy Grafika / Projektanta.

Mam nadziej, że wspólnie z Wami uda mi się ten zestaw rozszerzyć o kilka, kilkanaście wartych uwagi pozycji.
    No dobrze, nie przedłużając zaczynajmy...

Kolory:

Choć wydaje się to takie oczywiste to dobór odpowiedniej barwy ma bardzo duże znaczenie, wpływa on na odczucia klienta wobec naszej marki i jest charakterystycznym jej elementem. Warto więc go dobrze wybrać, a pomogą nam w tym strony takie jak:

• Adobe Color CC - Żałuje że tak późno odkryłem tą stronkę, bardzo pomocna w doborze odpowiedniej barwy, naprawdę świetna.
    • Paletton - Poprzednia, równie pomocna której kiedyś używałem w tym samym celu.

Gradienty:

Ten dział będzie bardzo wąski bo w zasadzie gradienty nie są już tak popularne jak kiedyś, a może przeżywają właśnie odrodzenie? Kto wie, wiem za to, że istnieją narzędzia które ułatwiają nam to zestawienie ze sobą tych kilku kolorów które czasami naprawdę nie jest łatwe. Zresztą może lepiej skorzystać z czegoś takiego niż łączyć skrajnie niepasujące do siebie odcienie i oczekiwać, że będzie ok.

-> GradientsUI

Ikony:

Kolejny podpunkt tej wyprawy to wszechobecne ikony. Napotkamy je w zasadzie wszędzie, czy to odpisując koledze na Fb czy chociażby teraz oglądając tą stronę. Jednak gdy okażę się, że musimy taką jedną zrobić własnoręcznie, projektując ją od zera zadanie nagle nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać i sprawia nam sporo problemów.

Jest zatem parę serwisów które uratują nam skórę na czas:

IconFinder (największa baza płatnych & darmowych ikon)
    -> Po wejściu na stronę należy wyszukać odpowiadający nam obrazek oraz (z lewej) wybrać opcje Free aby mieć pewność, że pobierane przez nas grafiki są udostępnione za darmo.  Istnieje również podstrona serwisu na której można zobaczyć wszystkie darmowe zestawy ikon.

Icons8 - spora i dość ciekawa kolekcja ikonek do darmowego użytku, serwis wymaga jedynie podania linku do swojej strony w zamian za dostęp do całkiem obszernych zasobów.

Flaticon ponad 1000+ flat wektorów ikon
    -> Po wejściu na stronę należy wyszukać odpowiadający nam obrazek (korzystając z wyszukiwarki). Twórcy strony stworzyli i udostępnili (również za darmo) plugin dzięki któremu cała baza grafik jest dostępna w programach firmy Adobe (AAE, PS, Il).

Tła:

Drugoplanowy obrazek? Nic z tych rzeczy, tło nadaje charakter czegokolwiek byśmy nie robili - wizytówka, tło strony czy profilowe ma dużą wagę. Kolejny już raz mam Wam do zaproponowania jedynie jedną stronę, za to "solidną firmę" więc myślę, że zdoła sprostać waszym oczekiwaniom.

Subtlepatterns (subtelne tła na strony internetowe)
    -> Po wejściu na stronę mamy zestawienia całej bazy bezpłatnych wzorów które świetnie sprawdzą się podczas np. tworzenia nowej strony internetowej. Odpłatnie dostępny jest również plugin do programu Adobe Photoshop pozwalający na bezpośrednie dodawanie wszystkich wzorów wprost z poziomu programu.

Obrazy:

Najważniejszy punkt czyli grafiki, czasami potrzebujemy wstawić jakieś zdjęcie. Zależy nam jednak na tym aby nie było to żadne z naszego prywatnego archiwum a mimo to prezentowało się dobrze, te parę stron pozwoli to zapewnić:

Unsplash
    -> Niesamowity zestaw bardzo ładnych obrazów i niezłych ujęć, świetnie nadających się jako przykładowe zdjęcia w tle kategorii lub poszukując po prostu jakiejś dobrej fotki. Gorąco polecam bo jest w czym wybierać.

Pexels
    -> Podobnie jak strona wyżej, genialne zestawienie zdjęć. Przechwycone od jednego z kanałów na YT ale mimo to dość dobre aby znalazło się w tym zestawieniu.

Inne:

Wideo:

Potrzebujesz krótkiego prostego "sample" wideo? Nie ma problemu:

Cover (piękne darmowe wideo dla twojej strony głównej)
    -> Od razu po wejściu na stronę ukazują nam się cała baza 'sample' (przykładowych) wideo, aby je pobrać wystarczy zapisać się do newsletter'a oraz potwierdzić chęć dołączenia. To wszystko, ponadto filmy tam udostępnione są na licencji CC0 (1.0) tak więc bez problemu możemy ich użyć przy tworzeniu stron typu np. one-page nawet komercyjnie.

Pozostałe:

StockIO - Kombajn do wyszukiwania wszystkiego

Starałem się aby strony które biorą udział w zestawieniu były możliwie bez reklam od serwisów typu freepik, shutterstock. Niemniej i tak się pojawiają stąd zwracam na to uwagę aby na nie uważać. Nie są one może i niebezpieczne ale czasami zawierają płatne zasoby które nie do końca zgadzają się z naszymi założeniami.

Na sam koniec chciałbym też wspomnieć o zwracaniu uwagi na licencje, są one niezwykle ważne i warto je przede wszystkim czytać. Pomijając to choć każda z wymienionych propozycji pozwala na używanie zdjęć na własny użytek bezpłatnie to w przypadku komercji sprawa odwraca się o 360 stopni i należy o tym pamiętać.

Jeżeli znacie inne, lepsze strony oferujące swoje pliki w pełni bezpłatnie - oczywiście dajcie znać w komentarzu ;)