[ACTA 2] atakuje - kolejne ograniczenia UE


 • Admin

  Witajcie! Dzisiaj całkiem poważnie a mianowicie od kilku dni krąży po sieci informacja o nowej ustawie którą próbuje przegłosować UE (Unia Europejska). Ustawa ta to nic innego jak kolejne regulacje które zagrażają wolności w internecie.

  W związku z tym na forach rozgorzała dyskusja i momentalnie podjęto próbę przeciwdziałaniu temu co takiego ACTA 2 (nieoficjalna nazwa) wprowadza, czyli np. opłaty za linkowanie (gdy tylko ustawa wejdzie za umieszczenie linku na stronie będzie trzeba zapłacić), poza tym dużo bardziej zaostrzone prawo autorskie mówiące o tym, że nawet cytowanie czyjejś pracy będzie od teraz zabronione. Ponadto inne mniejsze i większe obostrzenia które niewątpliwie wpłyną internet pod postacią jaką znamy go dzisiaj. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na stronie i tam też możecie dołączyć do akcji.

  Jeżeli taka ustawa wejdzie upadnie wiele stron i serwisów, nawet giganty pokroju Google, Facebook'a będą mieć ogromny problemy. Odnoszę ostatnio wrażenie, że od dłuższego czasu działania UE oraz innych "władz" również tych w Polsce stanowczo mówią o tym kto zajmuje tamtejsze stanowiska i próbuje kontrolować tego czego nie rozumie. Osoby te są lata świetlne od pojmowania tego czym wgl jest sieć oraz jak działa. Dlatego moim zdaniem nie warto dać sobą rządzić i należy niezwłocznie podjąć próbę sprzeciwienia się temu co starają się one przejąć.

  A co wy sądzicie o nowej ustawie? Czy waszym zdaniem wprowadzanie takich ograniczeń, czy choćby ostatnich jakimi było RODO ma wgl sens? Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzu.


 • Admin

  AKTUALIZACJA:

  Nadchodzą kolejne złe wieści. Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego w chwili obecnej przegłosował m.in:

  • Art. 13 Filtrowanie linków [stosunkiem głosów 15:10]
  • Art. 11 Podatek od linków [stosunkiem głosów 13:12]

  Kolejne głosowanie tuż na początku lipca (2-5 lipca) natomiast w tym tygodniu odbędą się protesty związany z tymi rozporządzeniami. Protesty będą równocześnie prowadzone w każdym większym mieście w kraju oraz poza w obrębie UE.

  W ciągu ostatnich paru dni powstały także kolejne strony traktujące o artykule 11 oraz 13 (https://art13.eu/ oraz https://saveyourinternet.eu/).
  Sporo na ten temat można też wynaleźć szukając informacji pod hashtagami #SaveYourInternet, #SaveOurInternet czy #DeleteArt13.


Zaloguj się, aby odpowiedzieć