Problem z wydajnością w grach.

• Dzień dobry!
    Jakiś miesiąc temu zakupiłem laptopa gamingowego Lenovo Y700. Dosyć mocną wersję bo Procesor to i7-6700 HQ 2.60 GHz, 8gb RAM, karta graficzna NVIDIA GTX 960, system operacyjny Windows 8.1 Pro. Mój problem polega na tym że nie czuję mocy tego sprzętu. Gra w Assassin's creed origins jest niemożliwa. W menu głównym średnia fps to około 3-4 przy ustawiniach średniej jakości grafiki, do 10-13 przy najniższych opcjach nadal uniemożliwiają rozgrywkę. Inne starsze tytuły działają w miarę ok choć też ich płynność nie powala. Wydaje mi się że problem tkwi w ustawiniach sterowników ale nie mam pewności. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

• Admin

Cześć!
    Myślę, że w tutaj znajdziesz połowiczną odpowiedź na swoje pytanie:
    https://support.ubi.com/pl-PL/Faqs/000031268/Wymagania-systemowe-gry-Assassin-s-Creed-Origins
    Według Ubi: "Wersje mobilne (dla laptopów) powyższych kart mogą działać, jednak nie są oficjalnie wspierane."

Polecam również zajrzeć tutaj:
    https://support.ubi.com/pl-PL/Faqs/000031701/Problemy-z-wydajnością-w-Assassin-s-Creed-Origins-ACO

Pomijając ten fakt sprawdzałem również jak wygląda sprawa na tym konkretnym modelu (tym laptopie) z wydajnością i wychodzi na to, że np. taki Wiedźmin 3 na ustawieniach niskich oscyluje wokół ~ 45kl/s przy FHD. Dlatego uważam, że Origins jako "nowsza" gierka (wydana w zeszłym tygodniu) od Ubisoft na pewno będzie miała ciut mniejsze osiągi a na pewno zwiększając jej detale nie będą one rosły...

Skoro to laptop (w dodatku względnie nowy) to prawdopodobnie ma on wbudowaną kartę graficzną intel'a, a skoro tak to zakładam, że przełącza się pomiędzy tą zintegrowaną i dedykowaną (GTX 960m). Gra też jest całkiem świeża więc być może w sterownikach (przy każdej aktualizacji wchodzą poprawki dla wybranych gier - warto więc sprawdzić czy są one najnowsze) nie ma jeszcze zdefiniowanego trybu dla tego tytułu przez co jest on traktowany jako zwykły program odpalając grafikę Intel'a zamiast tą bardziej przeznaczoną do gier (czyli GTX'a). Choć to tylko taka moja teoria spiskowa.

Generalnie w ustawieniach NVIDIA można zdefiniować własne profile dla wybranych programów, więc warto z tym trochę pobawić / popróbować czy wskazać którą z kart ma być używana w wybranych aplikacjach 3D.