PROBLEM WYDAJNOŚĆ

• Witam Serdecznie

Piszę ponieważ irytuje mnie to od dłuższego czasu, a mianowicie chodzi mi o spadki FPS w grach tylu lol, fortnite, cs go, w sumie każda gierka. Nie ruszało by mnie to gdyby nie fakt że mój komputer spełnia wymagania owych gier. W wielu grach sprawdzałem rożne metody, żadne nie działają, nawet zmniejszenie ustawień graficznych z maximum na minimum nie dają żadnych efektów i różnicy nie ma żadnej. Instalowanie gier na dysku SSD rownież nie dało efektów. Zmieniałem również kartę graficzną, bez skutku. Temperatury procesora nie przekraczają 63 stopni. Karta graficzna nie przekracza 55.

Specyfikacja komputerowa:

-AMD FX 6300 X6 4.10Ghz.

-KiNGSTON DDR3 3X4GB 1600Mhz CL9 hyperx Blue.

-SSD NOW UV400 240GB

-HDD TOSHIBA P300 1TB 3.5

-MODECOM VOLCANO 750W

-AMD RX 460 - AMD RADEON R9 200. Aktualnie gram na tej drugiej, ale na obu jest to samo.

-Chodzenie: COOL MASTER SEIDON 120V VER.2

-PŁYTA GŁOWNA: GIGABYTE 970A-DS3P

Komputer jest świeżo po formacie, ale to też nie pomogło. Sterowniki najnowsze.

Dziękuje z góry za pomoc.

• Admin

Cześć!
    Spadki o których piszesz są chwilowymi brakami mocy czy trwają w momencie uruchomienia jakiejś usługi, aplikacji w tle? Czy w chwili grania któryś z elementów jest podkręcany?
    Jeżeli można prosiłbym jeszcze o rewizje twojej płyty oraz info o aktualnie zainstalowanym systemie (np. w przypadku Win 10 znany był problem nakładki Xbox Game DVR którą trzeba było wyłączyć aby fps się lekko podniósł).

• Witam ponownie, włączam po prostu komputer, odpalam grę, i mam w niej spadki fps w zwrotach akcji, czy gra jest na full detalach czy najniższych nie ma różnicy. Procek ogólnie jest ciut podkręcony, bo sądziłem że to coś pomoże, lecz bez skutku, przed podkręceniem problem rownież wystepował. System jest świeżo po formacie, przed i po formacie problem występuje. Usługa xbox jest wyłączona. Podam kilka screenów może będą pomocne.

OCCT:
    https://zapodaj.net/e04a2f526626c.png.html

NAPIĘCIA:
    https://zapodaj.net/84e6c41ce4608.png.html

HDTuneSSD:
    https://zapodaj.net/284faa75ec046.png.html

HDTune:
    https://zapodaj.net/20f1677400d7b.png.html

• Admin

Ok, masz jakiegoś antywirusa czy coś w tym stylu co mogłoby maglować dyskiem w trakcie grania? Z innych opcji pozostaje jeszcze aktualizacja BIOS / jakieś włączone tryby oszczędzania energii. Kolejne co mi przychodzi do głowy to wł. renderowania wielordzeniowego w sterach amd, dla profilu ogólnego, ale skoro testowałeś różne opcje to odpada. Stery ściągałeś ręcznie czy doinstalowywałeś jakimś programem do pobierania driverów?

Może po prostu najzwyczajniej w świecie komputer jest zawalony kurzem (i trzeba go wyczyścić), domniemywam po FX, że nie jest to zbyt nowy sprzęt. Screeny które podałeś oczywiście przydadzą się ale nie wynika z nich nic niepokojącego - wręcz przeciwnie, jest dobrze co jest nawet lekko dziwne. Nawet z ciekawości sprawdziłem czy ta płyta wspiera ten model procesora / pamięci i też wygląda na to, że tak.

• Sterowniki instalowałem na oba sposoby, komputer w środku lśni, mam szybę w obudowie więc widzę, poza tym czyszczę go co jakiś czas, antywirusa nie posiadam żadnego aktualnie, w biosie wszystkie opcje związane z oszczędzaniem czy innego typu podobne są po wyłączane. Komp ma niecałe 2 lata. Gra znana wszystkim League of Legends ma komiczne wymagania, moj siostrzeniec ma dual cora, 4gb ramu, i ma stałe 60 fps, nawet nie drgnie, a mi przykładowo spada w walkach do 30 40... i nie ma różnicy czy low detale czy max... i tak się dzieje w wielu grach...

Bios: American Megatrends Inc. FD, 26.02.2016

• Admin

Nie wiem czy to może mieć wpływ ale była ostatnio w mediach - szczególnie tych związanych z bezpieczeństwem informacja o dwóch podatnościach procesorów tzw. Meltdown i Spectre. Zostały one znalezione przez badaczy z Google Project Zero i były artykuły na temat tego, że łatki do nich mogą znacznie spowolnić komputer. Problem dotknął w dużej mierze procesory Intel'a ale AMD też dostało po uszach.
    Tutaj szerzej o problemie: https://sekurak.pl/intelamdarm-wszystko-podatne-meltdown-spectre-wykradanie-pamieci-z-os/

Jest tam też wyjaśnienie, że tyczy się to również serii FX'ów od AMD.
    Zastanawia mnie czy czasem wypuszczenie takich łatek (które też swoją drogą wypuścił Microsoft - o czym pod koniec artykułu) nie wpływa czasem na wydajność - nawet jeżeli problem tyczy się gier.

No bo jakby na to nie patrzeć to procesor generuje klatki a grafika jedynie nakłada na nie tekstury.
    Więc jeżeli odetniemy generowanie elementów na planszy to szybsze nakładanie tekstur na niewiele się nam zda. Przy założeniu, że Windows 10 aktualizuje się kiedy chce, ma to jakieś ręce i nogi. Choć to bardziej teoria spiskowa niż wyjaśnienie to na to bym właśnie postawił.

Tym bardziej jeżeli dzieje się tak od dłuższego czasu bo sprawa wypłynęła na początku roku.
    https://www.techarp.com/guides/complete-meltdown-spectre-cpu-list/2/

• Co mogę zrobić w takim wypadku? Nie mam pojęcia już jak sobie poradzić z tym uciążliwym problemem... Jakieś pomysły dotyczące tego wszystkiego? Skoro zmieniałem karty graficzne, i na obu było to samo, to z pewnością jest to wina procesora...

• Admin

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie za wiele da się zrobić. Możesz jeszcze spróbować sprawdzić, postawić jakiś starszy system - jeżeli posiadasz np. Win 7. Tylko ważne aby wyłączyć automatyczne aktualizacje przy instalacji! I sprawdzić jak na nim pójdzie z grami. Wtedy już będziemy mieć pewność, czy problemem są właśnie te "łatki". Jeżeli tak to wystarczyłoby dorwać jakąś wersje Win 10 bez nich albo dowiedzieć się które i cofnąć.

• Najlepsze jest to że formata robiłem przez ten właśnie problem niecały tydzień temu z win 7 na 10.

• Admin

Być może Win 7 też się gdzieś w tle zaktualizował - ostatnio z kolei pojawiają się artykuły o patchu pod ten system który był krótko mówiąc klapą Microsoftu. Czysta (nieco starsza wersja z płytki) byłaby dużo lepsza sprawdzając.