Jak poradzić sobie z BlueScreen'em?


 • Admin

  Cześć! W tym wpisie postanowiłem napisać nieco o Bluescreen'ie (zwanym też BSOD) - najpopularniejszym i najbardziej znienawidzonym problemie jaki dotyka użytkowników PC'tów korzystających z rodziny systemów Windows.

  Czym jest ten słynny BlueScreen?

  W dużym uproszczeniu jest to po prostu ekran błędu który uniemożliwia dalsza prace z systemem. Pojawia się niespodziewanie i świadczyć może o poważnej awarii komputera. Często podczas uruchamiania zapętla on grający w przy starcie dźwięk beep'era (głośniczka) powodując nieprzyjemny i niechciany przez wielu użytkowników efekt.

  Kiedy występuje?

  Najczęściej tzw. niebieski ekran śmierci występuje podczas problemów z sterownikami, brakiem pamięci RAM czy nieodpowiednim ich ustawieniem. Jednak przyczyn jego wystąpienia jest o wiele więcej.

  Jak w takim razie poradzić sobie z Blue Screen of Deaths?

  Bardzo prosto. Po pierwsze należy zachować zimną krew i jak najszybciej zrobić zdjęcie, spisać lub zapamiętać wyświetlony kod błędu.

  Kilka przykładowych błędów:

  Blue Screen v1
  Blue Screen v2

  *Od wersji Windows 8 w górę sprawa wygląda znacznie prościej gdyż zamiast kodu błędu system od razu podaje przyczynę którą należy jedynie wyszukać oraz rozwiązać.

  Blue Screen v3

  *Natomiast Windows 10 do błędu dodaje dodatkowo QR code który można w prosty sposób zeskanować telefonem.

  Blue Screen v4

  Jeżeli nie zdążyliśmy wykonać fotki lub zapisać kod'u a komputer po uruchomieniu dalej jest sprawny (np. błąd wyskakuje tylko podczas używania wybranej aplikacji) wystarczy udać się do folderu:

  ~[C:/Windows/Minidump]~(green)

  Znajduje się tam zrzut obrazu z kodem błędu który jest nam potrzebny do rozwiązania tego problemu. Zapisany jest on w formacie x.dmp który należy otworzyć za pomocą zewnętrznego programu takiego jak np. BlueScreen View (bezpłatny, nie wymaga instalacji).

  Po uruchomieniu programu od razu powinien się nam ukazać ostatni błąd wraz z pełnym opisem.
  Nas jednak interesują zaledwie jedna kolumna - a mianowicie:

  ~[Bug Check Code]~(red)

  Przechowuje ona oczywiście kod błędu.

  Gdy mamy już nasz kod błędu wystarczy zapytać się o niego wujka Google - pierwsze pozycję jakie powinny się pojawić to strony wsparcia technicznego Microsoft na których szczegółowo objaśniony jest każdy błąd oraz instrukcja postępowania w trakcie jego wystąpienia. W przypadku braku wystarczającego opisu lub dalszych wątpliwości czy dodatkowych pytań zawsze możecie zadać dodatkowe pytanie - na przykład na takim forum jak nasze :D

  Na koniec dodam tylko, że nie jest to tylko dolegliwość Windows'a, w Linux'ach czy Mac'ach mamy z kolei o wiele bardziej poważniejszy Kernel Panic.


Zaloguj się, aby odpowiedzieć