Jak poradzić sobie z BlueScreen'em?
-
Cześć! W tym wpisie postanowiłem napisać nieco o Bluescreen'ie (zwanym też BSOD) - najpopularniejszym i najbardziej znienawidzonym problemie jaki dotyka użytkowników PC'tów korzystających z rodziny systemów Windows.
Czym jest ten słynny BlueScreen?
W dużym uproszczeniu jest to po prostu ekran błędu który uniemożliwia dalsza prace z systemem. Pojawia się niespodziewanie i świadczyć może o poważnej awarii komputera. Często podczas uruchamiania zapętla on grający w przy starcie dźwięk beep'era (głośniczka) powodując nieprzyjemny i niechciany przez wielu użytkowników efekt.
Kiedy występuje?
Najczęściej tzw. niebieski ekran śmierci występuje podczas problemów z sterownikami, brakiem pamięci RAM czy nieodpowiednim ich ustawieniem. Jednak przyczyn jego wystąpienia jest o wiele więcej.
Jak w takim razie poradzić sobie z Blue Screen of Deaths?
Bardzo prosto. Po pierwsze należy zachować zimną krew i jak najszybciej zrobić zdjęcie, spisać lub zapamiętać wyświetlony kod błędu.
Kilka przykładowych błędów:
*Od wersji Windows 8 w górę sprawa wygląda znacznie prościej gdyż zamiast kodu błędu system od razu podaje przyczynę którą należy jedynie wyszukać oraz rozwiązać.
*Natomiast Windows 10 do błędu dodaje dodatkowo QR code który można w prosty sposób zeskanować telefonem.
Jeżeli nie zdążyliśmy wykonać fotki lub zapisać kod'u a komputer po uruchomieniu dalej jest sprawny (np. błąd wyskakuje tylko podczas używania wybranej aplikacji) wystarczy udać się do folderu:
~[C:/Windows/Minidump]~(green)
Znajduje się tam zrzut obrazu z kodem błędu który jest nam potrzebny do rozwiązania tego problemu. Zapisany jest on w formacie x.dmp który należy otworzyć za pomocą zewnętrznego programu takiego jak np. BlueScreen View (bezpłatny, nie wymaga instalacji).
Po uruchomieniu programu od razu powinien się nam ukazać ostatni błąd wraz z pełnym opisem.
Nas jednak interesują zaledwie jedna kolumna - a mianowicie:~[Bug Check Code]~(red)
Przechowuje ona oczywiście kod błędu.
Gdy mamy już nasz kod błędu wystarczy zapytać się o niego wujka Google - pierwsze pozycję jakie powinny się pojawić to strony wsparcia technicznego Microsoft na których szczegółowo objaśniony jest każdy błąd oraz instrukcja postępowania w trakcie jego wystąpienia. W przypadku braku wystarczającego opisu lub dalszych wątpliwości czy dodatkowych pytań zawsze możecie zadać dodatkowe pytanie - na przykład na takim forum jak nasze :D
Na koniec dodam tylko, że nie jest to tylko dolegliwość Windows'a, w Linux'ach czy Mac'ach mamy z kolei o wiele bardziej poważniejszy Kernel Panic.