Stacer - przyśpiesz swojego Linux'a!


 • Admin

  Cześć, pewnie większość z Was zdaje sobie sprawę, że każdy systemu pozostawiony sam sobie po pewnym czasie zacznie zwalniać. Niezależnie czy jest to Windows, Linux czy Mac OS, każdy jeden choć posiada wiele wbudowanych zadań mających na celu "automatyczne czyszczenie" systemu z zbędnych plików to nie zawsze chcą one działać tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Istnieją więc programy pomagające w utrzymaniu "porządku" naszego komputera.

  Jednym z nich jest Stacer, prosty program monitorujący prace komputera oraz dbający o kondycję dysku poprzez wyszukanie oraz wskazanie zbędnych plików czy usług które można by dezaktywować/wyłączyć/usunąć. Jeżeli korzystaliście kiedyś z Windows'owego CCleaner'a to zasada działania jest dość zbliżona, choć nie ma tutaj sprzątania rejestru to mamy odpowiednio dla Linux'a usuwanie programów, zbędnych repozytoriów czy sprzątanie plików tymczasowych.

  Na uwagę zasługuje fakt, że jest to narzędzie graficzne - co jest dużą rzadkością w środowisku Linux'owym. Poza tym dostajemy dość rozbudowany program pozwalający na dziecinnie łatwe optymalizowanie i monitorowanie swojego systemu czy edytowanie usług działających przy starcie / w czasie rzeczywistym. Prosty za to niezwykle użyteczny.

  Strona domowa projektu: https://oguzhaninan.github.io/Stacer-Web/

  Instalacja:

  sudo add-apt-repository ppa:oguzhaninan/stacer
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install stacer
  

  Ogólnie program uważam za świetną alternatywę której od dłuższego czasu brakowało w przypadku Linux'owych dystrybucji. Choć projekt nie jest już taką nowością (istnieje od dłuższego czasu) to zdecydowanie polecam zainteresować się i przetestować. Dodatkowo źródła programu są publicznie dostępne na GitHub'ie.


Zaloguj się, aby odpowiedzieć