Jak naprawić postrzępione, rozmazane czcionki w Windows i aplikacjach?


 • Admin

  Witajcie!
  Dzisiaj krótki poradnik w którym pokaże wam jak w prosty sposób naprawić postrzępione, rozmazane, oraz źle wyglądające czcionki w systemie Windows i aplikacjach.
  Bardzo często wskutek aktualizacji oprogramowania lub manualnych kombinacji z ustawieniami niektórych opcji graficznych sami sobie robimy dodatkowe problemy.

  Jednak czy da się ich uniknąć? Zdecydowanie tak, wystarczającą odpowiedzią na to pytanie powinna być ta publikacja.
  Nie przedłużając jednak przejdźmy do sedna sprawy:

  Google Chrome:

  Najłatwiej tego typu przypadłość zauważyć w Google Chrome (z racji tego, że inaczej niż reszta przeglądarek radzi sobie z renderowaniem tekstu) oraz innych przeglądarkach internetowych a w szczególności tych na których stronach występują niestandardowe fonty, można łatwo dostrzec całkowicie poszarpane oraz lekko rozmyte teksty strasznie wpływające na komfort korzystania z takich aplikacji.

  Pierwszy sposób:

  Opcja ta zwie się DirectWrite w Chrome (taka funkcja była dostępna do wersji 52).
  Jest to API stworzone przez M$ na potrzeby renderowania tekstu (dołączone jako eksperyment).

  My jednak pozbędziemy się go wpisując w adres przeglądarki:
  "chrome://flags" po czym naciskając kombinacje Ctrl + F wyszukujemy słowa "DirectWrite" aby wyłączyć tę opcje.

  Drugi sposób

  Przyda się bardziej posiadaczom nieco nowszych wersji Chrome. Udajemy się do apletu Ustawienia i rozwijając opcje "Pokaż ustawienia zaawansowane" odszukujemy "Użyj akceleracji sprzętowej gdy dostępna" po czym odznaczamy.

  Mozilla Firefox:

  W przypadku Firefox'a z opcji po prawej wybieramy Zaawansowane i zakładkę Ogólne. W niej odszukujemy i wyłączamy opcje "Korzystaj z akceleracji sprzętowej, jeśli jest dostępna".
  Dodatkowo w wersji zdaje się 32.0 trzeba było dodatkowo wpisać w adres przeglądarki "about:config" i odnaleźć opcje gfx.direct2d.disabled - ustawiając ją na true. Tak aby Firefox korzystał z wbudowanego w system ClearType.

  Inne aplikacje i Windows:

  Doświadczenie mówi mi jednak, że nie zawsze podane wyżej rozwiązania dają oczekiwany rezultat dlatego pokaże również trzecią opcje która mi osobiście najbardziej pomogła przy paru aplikacjach - mając ikonę na pulpicie musimy wybrać "Właściwości" i przejść do zakładki "Zgodność" po czym zaznaczyć "Wyłącz skalowanie ekranu dla ustawień wysokiej rozdzielczości DPI" po czym zatwierdzamy operacje Zastosuj i OK.

  Other apps

  Inny sposób to włączenie (wyłączonego domyślnie w nowszych Widows'ach) ClearType czyli technologii microsoft'u poprawiającej czytelność czcionek.
  Aby to zrobić wystarczy korzystając w systemowej wyszukiwarki i odnaleźć aplikacje o wdzięcznej nazwie "Dopasuj tekst ClearType" (lub podobną w starszych wersjach) i z pomocą prostego kreatora przejść przez kolejne okna w których zostaniemy poproszeni o wskazanie lepiej wyglądających napisów, tak aby system widział w jaki sposób poprawić ich wyświetlanie.

  ClearType options

  Kolejną z opcji jest aktualizacja sterowników graficznych, oraz sprawdzenie usługi Windows Update w poszukiwaniu nowych łatek które być może (jeżeli macie starszą kompilacje) pomogą naprawić problem. Często jednak bywają też te problematyczne łatki które zamiast poprawiać, psują coś - jedną z takich aktualizacji była kiedyś KB3013455 (dla Visty) co nie oznacza, że obecnie przy Win 10 nie może zdarzyć się i taka sytuacja.

  Innym rozwiązaniem może być:
  PPM na "Komputer" > "Właściwości" > "Zaawansowane ustawienia systemu" w zakładce "wydajność" wybranie "ustawienia" w sekcji "efekty wizualne".
  A następnie zaznaczenie lub odznaczenie w zależności od obecnego stanu "Wygładź krawędzie czcionek ekranowych", potem zastosuj i OK.

  Performance options

  W Windows 10 dodatkowo nieco przebudowano skalowanie obrazu które również może powodować takie problemy. Teraz sam system dostosowuje się do rozdzielczości urządzenia (odpowiednio ustawiając skalę) choć nic nie stoi na przeszkodzie aby mu w tym pomóc ręcznie przestawiając domyślną skale w Ustawienia > Ustawienia ekranu > i poniżej opcji "Zmień rozmiar tekstu, aplikacji i innych elementów" ustawić suwak na 100% i zastosować. Możemy dodatkowo zastosować zew mały program uruchamiany od razu po starcie - np.: XPExplorer – Windows 10 DPI Fix. Kolejnym sposobem jak możemy zmienić tą opcje jest PPM na Start i wybranie "Panel sterowania" i w górnym prawym rogu w szukajcie odnajdujemy "ekran" po czym z wyświetlonych opcji wybieramy "Zmień wielkość tekstu i innych elementów".
  Powinniśmy się wówczas znaleźć w aplecie "Zmień rozmiar elementów" i w tej sekcji odnaleźć link "ustawić niestandardowy poziom skalowania".

  Change size elements

  W Windows 8 i niżej z poziomu Pulpitu > PPM (Rozdzielczość ekranu) i na dole okna wybierając link "Zmniejszyć lub zwiększyć tekst i inne elementy" oraz włączyć “Pozwól mi wybrać jeden stopień skalowania dla wszystkich moich wyświetla”.

  Gdy wszystko gotowe zapisujemy zmiany i restart.

  Czasami bywa i tak, że ustawiona rozdzielczość nie jest natywna dla posiadanego monitora LCD, wtenczas wystarczy zmienić tylko ustawić rozdzielczość na natywną.
  Wcześniej zalecało się również podmianę czcionek systemowych ale to zostawiam tylko dla tych najbardziej zdesperowanych.


  Napomknę jeszcze, że w przypadku przeglądarek dość często wychodzą kolejne kompilacje które świadomie bądź nie instalujemy (czasami nawet gdzieś w tle).
  W zasadzie każda z nich ma własne strony do zgłaszania błędów - dlatego warto również sprawdzić u źródła czy obecna wersja nie ma problemów właśnie z interesującym nas zagadnieniem.
  Przykłady stron na których można zgłaszać błędy: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Vivaldi

  Mam nadzieje, że wyczerpałem temat do końca oraz, że nie będziecie mieli już więcej problemów z niepoprawnym wyświetlaniem się fontów.

  -> ~[Poradnik napisany dla TcgForum.pl i zabrania się jego kopiowania oraz rozpowszechniania bez zgody autora.]~(red) <-


Zaloguj się, aby odpowiedzieć