Chłodzenie [Wentylatory i Coolery]

• Witajcie
    Każda osoba planująca mocne zwiększenie możliwości procesora czy karty graficznej(czyt. Overclocking) powinna wyposażyć swój komputer w lepsze chłodzenie(standardowe może nie wyrabiać) by zapewnić temperatury podzespołów na odpowiednim poziomie.

Lepsze wentylatory zwiększą ilość zasysanego zimnego powietrza do wnętrza obudowy, oraz zwiększą ilość wyrzucanego ciepłego powietrza z obudowy. Nie polecę małych wentylatorów ze względu na wysokie obroty co się przekłada na hałas i małą wydajność.

Większe wentylatory(120mm x 120mm, 140mm x 140mm) mimo dużo niższych obrotów przez które będą dużo cichsze ale, mimo to mają większą wydajność.

Teraz opiszę wentylatory które mam w zasięgu ręki. (ceny na podstawie hurtowni do której mam dostęp i-serwis.action.pl)

Fender Roxo
    cena od 14 do 31 zł
    rozmiary od 50mm do 140mm
    osobiście nie miałem w ręce, ale wg opinii moich klientów nie jest źle.

Aerocool Shark Fan Devil
    cena od 37 do 44 zł
    rozmiary od 120mm do 140mm
    Montowałem 2 sztuki u znajomego, poziom hałasu jest na akceptowalnym poziomie, choć za te pieniądze wolałbym Tacensa lub Be Quiet'a
    Można kupić w świecące w różnych kolorach.

Be Quiet! Pure Wings 2
    ceny od 30 do 39 zł
    rozmiary od 80mm do 140mm
    Sam sobie zamontowałem 2 sztuki i jest cicho

Be Quiet! Silentwings 2
    Cena 91zł
    rozmiar 140mm
    Montowany w kompie klienta, który wydał bardzo grube pieniądze. Wentylator jest dużo cichszy niż Pure Wings 2, ale cena odstrasza nie jednego przeciętnego zjadacza chleba. Gdy masz gruby portfel to ten wentylator jest stworzony dla ciebie.

Tacens Aura II
    ceny od 21 do 27 zł
    rozmiary od 80mm do 140mm
    Wentylatory te montuję w każdym tanim (<=2,5 tys zł) komputerze. Ja bym go wstawił między Aerocool Shark Fan Devil a Be Quiet! Pure Wings 2

Fractal Design Silent
    ceny od 27 do 33 zł
    Zamówiłem z ciekawości. Na podobnym poziomie co Tacens Aura II

Z wentylatorów to by było wszystko, jak by się coś nowego godnego uwagi pojawiło to napisze o tym. :)

Teraz zacznę o coolerach na procesor.

Najbardziej opłacalnym chłodzeniem wg mnie jest SilentiumPC Fortis 2. Ma dobry stosunek ceny do jakości, oraz wystarczy do większości przypadków. Cena takiego chłodzenia w w sklepach internetowych ok 120 zł.

Chłodzenia które mam w zasięgu ręki.

Scythe Katana 4
    Cena ok 110zł
    Do podkręcenia gorących procesorów się nie nada, ale bez trudu daje radę z G3258 na 4,5Ghz przy 1,4V

Scythe Mugen 4
    cena ok 190zł
    Daje radę z procesorami klasy i5, i7 oraz starymi Phenomem II nawet po mocnym OC

Scythe Ninja 4
    cena ok 190zł
    Podobnie jak Mugen

Be Quiet! Shadow Rock 2
    cena ok 180zł
    Podobnie jak dwa wyżej

Be Quiet! Dark Rock Pro 3
    Cena ok 330zł
    Jedno z najlepszych chłodzeń powietrzem, jak nie najlepsze.

Ostatecznie opowiem o chłodzeniu na kartę graficzną.
    W większości przypadków wystarczy fabryczne chłodzenie, ale nie zawsze.

Raijintek Morpheus cena ok 220 zł,wg testów dostępnych w internecie jest bardzo wydajnym chłodzeniem, ale jego główna wadą jest to że zajmuje bardzo dużo miejsca, bo aż 4 sloty

Arctic Accelero S3 cena ok 140 zł, pozwala przerobić słabsze karty w pasywne konstrukcję, miałem na X1950GT AGP w trochę starszej wersji

z mojej strony to by było na razie na tyle.

• Admin

SilentiumPc Fera 2 również jest ciekawą propozycją ostatnimi czasy.

• Fera 2 w testach troszkę słabszy, przeważnie różnica 1-2 stopni, ale do wyrwania za 100 zł czyli ok. 20 zł mniej niż Fortis, więc to dobra alternatywa dla kogoś kto nie ma kasy.