Pomoc przy wyborze Gamingowe PC

• Cześć, ostatnio planowałem zakup Gamingowego PC. który byłby w stanie obsłużyć rozdzielczość w 4k na wysokich ustawieniach, jak myślicie co wybrać Intel Core i5-6600K z GTX 970 czy Sapphire Radeon RX 470 z AMD FX-9370, jeśli macie jakieś rady co do składania takiego komputera to smiało :)

• Admin

GTX 970 nie da rady - chyba, że na niskich albo w sli (choć to będzie rozrywka co najwyżej na poziomie low 30-40kl/s). Jeżeli chcesz mieć wysokie/ultra ustawienia to musiałbyś zainwestować w GTX 980 Ti lub nowszego GTX 1080 (chcąc mieć full detale przy 30kl/s) lub w 2x GTX 1080 (chcąc mieć full detale przy 60kl/s).
    Jakby nie było 4k to jak 4x Full HD więc swoje bierze. Oczywiście i5 bo na FX nie ma co liczyć.
    Oprócz tego płyta główna z obsługą DDR4 obowiązkowo oraz pamiątki.

Pytanie czy posiadasz monitor który faktycznie 4k obsługuje.

• Moj monitor obługuje 4k,przeczytałem w jednym poradniku ze karta graficzna, która posiada 4GB pamięci bedzie w stanie obsłużyć rozdzielczość 4k niestety moj budżet wynosi do 4tys złotych(nie wliczajac monitora), masz moze jakies sugestie jak najlepiej sie wyrobic w tym budżecie? Ew. Kilka stówek moge dopłacic, ew jak nie ma bata zeby sie jakos wyrobic to granie w 3k tez jest dobra alternatywa :) czekam na twoja opinie

• Admin

Na obecną chwilę mógłbym polecić taki zestaw:

CPU: Intel i5-6600k ~ 1070zł
    GPU: MSI GeForce GTX 980 Ti 6GD5T OC, 6GB ~ 1800zł / MSI GeForce GTX 980 TI Gaming 6GB ~ 1729zł
    MOBO: Asrock Z170 EXTREME4 ~ 575zł
    Pamięć: HyperX FURY 8GB (2x4GB) DDR4 2133MHz CL14 ~ 185zł
    UPS: SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus ~ 229zł
    Case: SilentiumPC Brutus M25 Pure Black ~ 155zł
    Cooler: SilentiumPC Fortis 3 ~ 159zł

Około -> 4173zł

Bez dysków

Obecnie GTX 1070/1080 są za drogie a 980ti trzymają się dość mocno swoich cen - choć model karty graficznej który wybrałem jest trudno dostępny to jest tego wart moim zdaniem (trochę dziwny jest brak opinii na jego temat - ale z tego co wiem występuje również pod inną nazwą MSI GTX 980Ti Armor 2X - na wszelki wypadek znalazłem również zamiennik od tego samego producenta).
    W tej cenie nie da się zrobić czegoś co będzie wystarczająco dobre do rozdzielczości 4k - albo trzeba rezygnować z wypasionej płyty głównej albo z karty graficznej za ponad 2k.
    Radziłbym wstrzymać się dłużej aż ceny 980ti zaczną spadać albo brać to co wyżej.

Przy 4k średnio 40kl/s wyciągniesz.

• Co do RAM'u to myślałem nad Corsair 16GB 3200MHz Vengeance LPX Red CL16 jednak lepiej jest mieć trochę w zapasie, szczególnie kiedy zaczną wychodzić nowe gry to mogą wymagać trochę więcej RAM'u. A to 4k to na jakich ustawieniach bym wyciągnął? Rozważałem zwrócenie monitora i zakup tańszego modelu obsługującego rozdzielczość w 3k, wtedy miałbym więcej pieniędzy na samego PC, a co sądzisz o GTx 1060 jest w cenie 1500zł ma słabsza szyne danych ale lepsze taktowanie pamięci oraz rdzenia

• Admin

1060 to karta jak 980 bez dopisku Ti czyli w zależności od gry oraz modelu możesz mieć przyrost o 10kl/s ale może też cały czas być te 10 mniej. Przy Ti masz stale +10 oraz te dodatkowe +/-10.

Zestaw powyżej to gra na ustawieniach ultra:

Przy okazji znalazłem ten model w polskim sklepie jeszcze taniej ~ 1670zł

Z drugiej strony nie musisz grać cały czas na ultra - możesz dać średnie/wysokie i zawsze to kilka klatek lub zmienić rozdzielczość do 2k i cieszyć się 60 klatkami.

Pamieci mogą być Corsair tylko kosztują prawie 2x tyle co te Fury (najwyżej zaoszczędzisz wybierając GTX 1060 lub tego 980ti za 1670).

Jeżeli mogę coś jeszcze zaproponować to zamiane zasilacza z Vero na coś od be quiet 630w.

I teraz powinna się nasunąć dosyć ważna kwestia - a mianowicie czy warto kupować starszą architekture czy może wybrać 1060 z nowym rdzeniem Pascal - ale to pytanie pozostawiam tobie do samodzielnej oceny.

• W sumie to racja co do tego grania, za 4 tys to nie można mieć wszystkiego, próbowałem znaleźć jakiś tańszy zamiennik dla mojego monitora(model to Acer CB281H) ale nie zlalazłem jakis ciekawych zamienników za niego, ma on matryce TN i niski czas reakcji wynoszący 1ms,posiada również odświeżanie 60Hz wiec jest dobry pod gaming a do tego obsługuje rozdzielczość w 4k wiec jest dosyć przyszłościowy

• Admin

Nie no monitora nie warto wymieniać - jest dobry (może nie jest to hiper mega sprzęt dla graczy z odświeżaniem 144hz ale jest wystarczający). Lepiej za jakiś czas zmienić kartę graficzną - a teraz najwyżej grać na 30 kl/s przy 4k lub mniejszej rozdzielczości / detalach.

• ok, to rozwiązałeś mój dylemat, wielkie dzięki za pomoc, nowy komputer będę kupować dopiero po 10-sierpnia, więc pewnie się jeszcze odezwę z ostatecznym zestawem jaki wybiorę, żeby mieć pewność ze wszystko będzie grało jak w zegarku :)

• Admin

Nie ma problemu :)
    Temat pozostawiam otwarty.

• Cześć, to znowu ja, chciałem żebyś mi doradził czy mógłbym coś zmienić w podzespołach które planuje kupić

Processor:Intel Core i5 6600K https://www.amazon.com/Intel-Boxed-I5-6600K-Processor-BX80662I56600K/dp/B012M8M7TY 223$(924zł)
    Karta Graficzna:MSI GAMING GeForce GTX 1070 https://www.amazon.com/gp/product/B01GXOX3SW 449$(1773zł)
    Płyta Główna: Asrock Z170 EXTREME4 575zł
    RAM:Corsair 16GB 2666MHz Vengeance LPX Black CL16 364zł
    Obudowa:Zalman Z3 PLUS USB3.0 195zł
    Zasilacz:SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus229zł
    Dysk:Seagate 1TB 7200obr. 64MB SATA3 219zł

Wyszło mi mniej więcej zapłacę za to 4279zł, opłaca się zamienić któryś z podzespołów na lepszy albo tańszy model żeby zaoszczędzić parę groszy?

• Admin

Warto zmienić Seagate na WD Blue. Ewentualnie obudowę na SilentiumPC Brutus M25 jeżeli nie zależy ci jakoś specjalnie na oknie. Bardzo dobrze, że zdecydowałeś się trochę dopłacić i wybrałeś GTX-107.
    Powinieneś być zadowolony nawet na 4k:

Warto mieć tutaj na uwadze, że 4k tak naprawdę dopiero wchodzi i dla wielu jest to jeszcze abstrakcja - grając liczba twoich klatek będzie mocno uzależniona od ogrywanego tytułu.

Brakuje mi tu jeszcze chłodzenia - box'owe jest po prostu słabe.

• w obudowie są wbudowane 3 wentylatory,dokupić jeszcze dodatkowe wentylatory? w sumie to nie dopłaciłem do tej karty bo są w takiej samej cenie co tamte gtx 980, ale znalazłem ciekawsza ofertę na amazonie :) i myślałem czy nie znalazłby się tańszy zamiennik dla tej płyty głównej, oraz chciałem się zapytać czy ten Intel 6600k da rade przy najnowszych grach?

• Admin

Płytę główną wybrałem taką ponieważ jest na chipsecie Z170 - dość dobrze nadaje się do podkręcania.
    Co do wentylatorów 3 wystarczą ale te w obudowach są słabej jakości - lepiej kupić 3 dedykowane.
    Np. Bequiet Pure Wings albo SilentiumPC Sigma.
    i5 będzie wystarczający - chyba, że chcesz dodatkowo nagrywać swoją rozgrywkę.

• Co sądzisz o pamięciach PDP Patriot 16GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x8192)? Znalazłem je na dość dużej przecenie z 619zl na 359zł ale nie mogę znaleźć opinii na ich temat, a co do chodzenia to zamówiłem do procesora SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024 a do obudowy 2xSilentiumPC Zephyr 120 mm

• Admin

Nw gdzie była taka obniżka - te pamiątki są po prostu w takiej cenie (http://www.ceneo.pl/40258468). Słyszałem o tej firmie - podobno specjalizują się w produkcji pamięci RAM oraz dysków SSD. Z tego co mi wiadomo producent udziela na tą pamięć wieczystą gwarancje więc myślę, że warto się zainteresować.

Spartan również dobry wybór.
    Co do śmigieł mogło być lepiej ale nie jest źle.

• Siema, przepraszam ze się długo nie odzywałem, co do komputera to jest problem ponieważ jednak nie sprowadzę tych części z Amazona bo jednak wyjdzie zbyt dużo pieniędzy z powodu importu, generalnie to brakuje mi tylko processora i karty graficznej i mamy budżet mniej wiecej 2.5tys-2.6tys, niedługo jadę na jakiś gamingowy event goodgamexpo Warsaw i kumpel mówi ze może tam być okazja żeby coś kupić okazyjnie

• Admin

W sumie najlepsze wyjście - na takich imprezach zawsze jest coś taniej.

• to może teraz coś dobierzemy, jakby tam się nie udało

• Admin

Za 1100 dostaniesz procesor a na kartę pozostaje 1400-1500. Za tą cenę nie ma nic wartego uwagi. Nawet oszczędzając i mając do dyspozycji 1500-1600 w zasięgu pozostaje GTX1060 albo 980 w wersji AMP od Zotac - choć model ten powoli jest zabijany przez sterownik nvidi'i więc wybór jest dość oczywisty.

Z 1060 w polskich sklepach dostępne są dwa modele msi i jeden palita - wybrałbym ponownie Gaming X.
    Nie uwzględniam tutaj kart amd ze względu na monitor jaki posiadasz - ma on technologie Nvidia G-Sync więc warto byłoby to wykorzystać.