Gdzie zamieszczać i publikować swój kod?


 • Admin

  Cześć!
  W tym wątku chciałbym przedstawić Wam proste a zarazem potężne serwisy dzięki którym możecie dzielić się swoimi interaktywnymi projektami front-end'owymi z innymi.

  Strony które chcę Wam zaprezentować to nic innego jak edytory czasu rzeczywistego za pomocą których możecie sprawdzić działanie waszego kodu niemal natychmiast po jego napisaniu w dowolnej przeglądarce, oraz miejscu gdzie tylko chcecie go udostępnić - np. na naszym forum (chociażby wstawiając link).

  Wiele osób na forach pomaga właśnie podsyłając gotowe linki z rozwiązaniami w których każdy bardziej rozgarnięty kodujący powinien być (przynajmniej w teorii rozkodować jak wybrany fragment działa a być może nawet zaimplementować go w swoim projekcie).

  Serwisów dających możliwość takiej ekspansji swoich umiejętności i skill'a w pisaniu kodu nie brakuje - i nic nie zapowiada się na to aby ten trend przestał obowiązywać z dnia na dzień gdyż w szybkich projektach takie narzędzia sprawdzają się doskonale i przede wszystkim spełniają swoje zadanie.

  Kilka przykładów:

  Oczywiście należy również nie zapominać o naczelnym serwisie z którego pochodzi znaczna część open-sourcowego kodu nad którymi pracują tysiące o ile nie miliony developerów z całego świata - który jest również ich community - czyli GitHub'ie. Wprawdzie nie daje on możliwości uruchamiania kodu w czasie rzeczywistym ale to z racji mnogości języków oraz formatów jakie obsługuje.

  Ponadto działa on nieco inaczej w porównaniu chociażby do wyżej wymienionych stron ponieważ jest on tak właściwie całym systemem kontroli wersji (nazywany git), a hostowanie repozytoriów to taki dodatek. Niemniej jest to najbardziej chyba znana platforma do promowania własnych projektów, nawet tych których przeznaczenie nie jest typowo webowe jak w tym przypadku.

  Sądzę, że wszystkie z wymienionych stron warto chociażby znać tak aby mieć jakieś porównanie (jeżeli sami nic w nich nie dodajemy).