Gdzie zamieszczać i publikować swój kod?


 • Admin

  Cześć!
  W tym wątku chciałbym przedstawić Wam proste a zarazem potężne serwisy dzięki którym możecie dzielić się swoimi interaktywnymi projektami front-end'owymi z innymi.

  Strony które chcę Wam zaprezentować to nic innego jak edytory czasu rzeczywistego za pomocą których możecie sprawdzić działanie waszego kodu niemal natychmiast po jego napisaniu w dowolnej przeglądarce, oraz miejscu gdzie tylko chcecie go udostępnić - np. na naszym forum (chociażby wstawiając link).

  Wiele osób na forach pomaga właśnie podsyłając gotowe linki z rozwiązaniami w których każdy bardziej rozgarnięty kodujący powinien być (przynajmniej w teorii rozkodować jak wybrany fragment działa a być może nawet zaimplementować go w swoim projekcie).

  Serwisów dających możliwość takiej ekspansji swoich umiejętności i skill'a w pisaniu kodu nie brakuje - i nic nie zapowiada się na to aby ten trend przestał obowiązywać z dnia na dzień gdyż w szybkich projektach takie narzędzia sprawdzają się doskonale i przede wszystkim spełniają swoje zadanie.

  Kilka przykładów:

  Oczywiście należy również nie zapominać o naczelnych serwisach z których pochodzi znaczna część open-source'owego kodu i nie tylko, nad którymi pracuje tysiące o ile nie miliony developerów z całego świata - które są również ich podstawowym community i narzędziem pracy.

  Wprawdzie strony te nie dają możliwości uruchomienia kodu w czasie rzeczywistym ale to z racji mnogości języków oraz formatów jakie obsługują. Ponadto ich działanie w przeciwieństwie do stron powyżej jest oparte o systemy kontroli wersji które należy bezwzględnie znać aby móc cokolwiek w nich zdziałać (np.: git, subversion, mercurial i inne).

  Niemniej są to najbardziej chyba znane platformy do promowania własnych projektów, nawet tych których przeznaczenie nie jest typowo webowe jak w tym przypadku. Sądzę, że wszystkie z wymienionych stron warto chociażby znać tak aby mieć jakieś porównanie (jeżeli sami nic w nich nie dodajemy).


Zaloguj się, aby odpowiedzieć